Јужна Кореја подигна борбени авиони поради руски и кинески бомбардери

Сподели со своите пријатели

Војската на Јужна Кореја соопшти дека ги кренала борбените авиони откако два кинески и шест руски воени авиони влегле во нејзината зона за воздушна одбрана.

Loading...

Јужна Кореја ги подигна своите борбени авиони откако кинески и руски воени авиони влегоа во нејзината зона за воздушна одбрана.

Кинеските бомбардери Х-6 постојано влегувале и излегувале од корејската идентификациона зона за воздушна одбрана во близина на јужниот и североисточниот брег на Јужна Кореја во 5:50 часот по локално време во средата, соопшти Здружениот началник на Генералштабот на Сеул.

Неколку часа подоцна, се случило уште едно влегување во зоната од Јапонското Море, познато во Кореја како Источно Море.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски бара Русија да не учествува на Олимписките игри

Кинеските авиони биле придружувани од руски воени авиони, вклучувајќи бомбардери ТУ-95 и борбени авиони СУ-35.

„Нашата армија испрати борбени авиони пред влегувањето на кинески и руски авиони во зоната Кадиз со цел да се спроведат тактички мерки како подготовка за потенцијална непредвидена ситуација“, се вели во соопштението на началникот на Генералштабот.

„Авионите не го нарушија воздушниот простор на Јужна Кореја“, се додава.

Зона за воздушна одбрана е област каде што земјите бараат од странските авиони да преземат посебни чекори за да се идентификуваат.

Loading...

Во моментов, не постојат меѓународни правила кои ги регулираат зоните за воздушна одбрана.

Москва не ја признава корејската зона за воздушна одбрана, пишува The Guardian.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американската војска им наредува на своите сили да се подготват за можна војна во 2025 година

Пекинг наведува дека зоната не е територијален воздушен простор и дека сите земји треба да уживаат слобода на движење таму.

Јапонските сили за воздушна самоодбрана, исто така, исфрлија борбени авиони откако кинеските бомбардери летаа во Јапонското Море, каде што им се придружија два руски беспилотни летала, соопшти подоцна Министерството за одбрана на Токио.

Кина и Русија претходно соопштија дека нивните воени авиони вршат редовни заеднички вежби.