Јужна Африка побара од МСП да дејствува итно за да се спречи гладот во Газа

Сподели со своите пријатели

Јужна Африка поднесе жалба до Меѓународниот суд на правдата во Хаг (МСП) со барање да се дејствува итно за да се спречи гладот ​​во Појасот Газа, соопшти кабинетот на јужноафриканскиот претседател.

Loading...

„Јужна Африка побара од МСП да нареди дополнителни, итни мерки против Израел, што се вели дека е во спротивност со важечките договори“, потврди МСП, пренесе Ројтерс.

Во своето писмо до МСП, Јужна Африка предупреди дека Палестинците во Појасот Газа се соочуваат со глад и побара од судот да нареди прекин на непријателствата и ослободување на сите заложници и затвореници.

Јужна Африка, исто така, побара од судот да му нареди на Израел да преземе „итни и ефективни мерки за да овозможи обезбедување на итно потребната основна хуманитарна помош за да се спречи гладувањето во палестинската енклава“.

Се додава дека МСП „поради крајната итност на ситуацијата“ треба да ги преземе овие мерки без да закаже нова рунда рочишта.