Јордан: Упадот во Ал-Шифа е кршење на меѓународното хуманитарно право

Сподели со своите пријатели

Јорданското Министерство за надворешни работи денеска издаде соопштение во кое го осудува Израел за неговата воена акција на теренот на болницата Ал Шифа.

Loading...

Јордан рече дека тоа е „кршење на меѓународното хуманитарно право, особено Женевската конвенција од 1949 година за заштита на цивилни лица во време на војна“, и дека тој го смета Израел за „одговорен за безбедноста на цивилите и медицинскиот персонал кој работи во болницата“, пренесува Гардијан.

Израелската армија денеска соопшти дека влегла во комплексот Ал Шифа, најголемата болница во Газа, повикувајќи ги милитантите на Хамас да се предадат.