Јогурт, млеко, црн чај … што навистина помага кога ќе изгорите на сонце: Дерматологот ви ја открива вистината – еве го најдоброто

Сподели со своите пријатели

Дерматолозите откриваат што да направите ако изгорите на сонце!

Loading...

Дерматолозите советуваат да ги преземете сите мерки за заштита за да не се изгорите на сонце, бидејќи изгорениците го зголемуваат ризикот од рак на кожата. Меѓутоа, ако сепак ви се случи да поцрвените од прекумерно изложување на сонце, треба да знаете што помага, а што не.

Дерматолозите д-р Кетрин Борисијевиќ советуваат што да прават.

 

 

Оладете ја и хидрирајте ја кожата

Д-р Борисијевиќ вели дека изгорениците не се трпат во монентот, затоа се препорачуваат ладни облоги, како мраз или крпа натопена во ладна вода.

Loading...

Обложувањата исто така црпат топлина од изгореници и го намалуваат воспалението со намалување на отечените клетки.

Кога кожата ќе се олади, следниот чекор е да ја хидрирате кожата. Како одлична работа, лекарот споменува гелови кои содржат алое вера, бидејќи оваа состојка ќе ја смири иритираната кожа.

Покрај тоа, открива кои природни состојки можат да помогнат во овој случај.

 

 

„Многу природни производи, како што се јогурт, црн чај и млеко, можат да ја убијат кожата“.

Млекото содржи витамини А и Д, масти, амино и млечни киселини, како и протеини и казеин, кои и помагаат на кожата во борбата против воспалението.

Loading...

Некои дерматолози истакнуваат дека ензимите содржани во јогуртот исто така можат да помогнат. Ако се одлучите за млеко, истурете го во сад, ставете крпа во неа и ставете го во фрижидер додека не се излади и крпата не се натопи. Потоа ставете ја крпата на изгореното место.

 

 

Не користете оцет

На социјалните мрежи се појави бизарен совет дека оцет може да и помогне на кожата да се опорави од изгореници.

“Опасно е и воопшто не треба да го правите тоа! Не само што ќе ја исуши кожата, туку и ќе ја оштети нејзината бариера, па болката и воспалението ќе бидат уште поголеми. Нерастворениот оцет може да предизвика и изгореници”, предупредува др. Кетрин.

Хидрирајте се

Loading...

Дерматологот потенцира дека е важно да пиете доволно течности ако горите на сонце, бидејќи изгорениците предизвикуваат дехидрација. Водата е најдобриот избор, а алкохолот во никој случај не се препорачува бидејќи ја зголемува дехидрацијата.

 

 

Не ја “гребете” лушпестата кожа

Ако има лупење и лупење на кожата, што често се случува по изгореници од сонце, не влечете и не отсранувајте ги слоевите на кожата.

Loading...

Кожата се лупи затоа што на тој начин ги отстранува оштетените клетки на кожата и на тој начин се регенерира, но не е препорачливо да ја „раскопувате“ кожата што се лупи бидејќи под неа ќе има чувствителен слој кој може дури и да се инфицира.


Leave a Reply