Јапонија почна да испушта радиоактивна вода во океанот, Кина жестоко против

Сподели со своите пријатели

Јапонија во четвртокот почна да испушта прочистена радиоактивна отпадна вода од нуклеарната централа Фукушима, дел од контроверзниот план што предизвика силни приговори од некои регионални земји, како и од многу потрошувачи, јавува Си-Ен-Ен.

Loading...

Празнењето започна во 13 часот по локално време, а очекуваат да испуштат само околу 200 или 210 кубни метри пречистена отпадна вода.

Државната електроенергетска компанија Tokyo Electric Power Company (TEPCO) од петок планира континуирано да испушта 456 кубни метри пречистена отпадна вода во текот на 24 часа и вкупно 7.800 кубни метри во текот на 17 дена.

ТЕПКО соопшти дека работата веднаш ќе биде прекината и ќе се спроведе истрага доколку се утврдат какви било неправилности во опремата за испуштање или нивоата на разредување на пречистената отпадна вода.

Ќе испрати брод до пристаништето подоцна во четврток за да собере примероци за следење и да се осигура дека испуштената пречистена отпадна вода ги исполнува меѓународните безбедносни стандарди.

Разорниот земјотрес и цунамито во Јапонија во 2011 година предизвикаа водата во нуклеарната централа Фукушима да биде загадена со високо радиоактивен материјал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД издвои 65 милиони долари за полицијата на Хаити во борбата против насилство од банди

Оттогаш, нова вода се пумпа за да се излади преостанатото гориво во реакторите, додека подземните води и дождовницата истекуваа, создавајќи повеќе радиоактивни отпадни води.

Планот за ослободување на водата се работеше со години, а властите во 2019 година предупредија дека им снемува простор за складирање на материјалот и дека „немаат друга опција“ освен да го пуштат во третирана и високо разредена форма.

Loading...

Додека некои влади изразија поддршка за Јапонија, други остро се спротивставија на испуштањето отпадни води, а многу потрошувачи во Азија трупаат сол и морска храна поради страв од идна контаминација.

САД ја поддржаа Јапонија и Тајван се согласија дека количината на ослободениот тритиум треба да има „минимално“ влијание.

Сепак, Кина и Пацифичките острови беа гласни во своето противење, тврдејќи дека ослободувањето може да има широко регионално и меѓународно влијание и потенцијално да го загрози здравјето на луѓето и морската средина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

На брифингот во средата, портпаролот на Министерството за надворешни работи, Ванг Венбин, рече дека Кина е „сериозно загрижена и силно се противи“ на планот за ослободување на Јапонија.

Ванг рече дека Јапонија е „крајно себична и неодговорна, бидејќи ослободувањето ќе го прошири ризикот од нуклеарна контаминација на нејзините соседни земји, вклучително и Кина и остатокот од светот, а со тоа, Јапонија ги става сопствените себични интереси над долгорочна благосостојба на луѓето во регионот и пошироко“.

Некои влади дури го забранија увозот на храна од делови на Јапонија.

Кинеската царина го забрани увозот на храна од Фукушима и девет други региони претходно ова лето.

Хонг Конг во средата соопшти дека ќе забрани прехранбени производи увезени од делови на Јапонија по ослободувањето на пречистената вода.

Loading...

Од четврток ќе биде забранет увозот на сите живи, замрзнати, разладени, сушени или на друг начин конзервирани морски плодови, морска сол и сурови или преработени алги од градовите вклучувајќи го главниот град Токио, Фукушима, Чиба и Точиги.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИНЦИДЕНТ НА АЕРОДРОМ: Бесен патник дивеел, го нападнал персоналот, а потоа серасекол по градите (ВИДЕО)

Јапонија тврди дека нејзиниот план е безбеден. Избувнаа и протести, загрижени граѓани се собраа пред зградата на ТЕПКО.

Со текот на годините, отпадната вода континуирано се прочистува за да се филтрираат сите штетни елементи кои можат да се отстранат и потоа да се складираат во резервоари.

Голем дел од водата се третира по втор пат, според ТЕПКО.

Кога отпадната вода конечно ќе се испушти, таа ќе биде многу разредена со чиста вода, така што има само многу ниски концентрации на радиоактивен материјал.

Ќе патува низ подморски тунел на околу 1 километар (0,62 милји) од брегот, во Тихиот Океан.

Трети страни ќе го надгледуваат ослободувањето за време и по неговото објавување – вклучително и нуклеарното набљудување на Обединетите нации и Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

МААЕ има персонал стациониран во новоотворената канцеларија во Фукушима и ќе ја следи ситуацијата во наредните години, се вели во соопштението.

Loading...