Јапонија им забрани на посетителите да влегуваат во областа на гејши!

Сподели со своите пријатели

На посетителите на областа на гејши во Гион – едно од најпопуларните туристички места во Кјото – ќе им биде забранет влезот бидејќи властите во Јапонија се обидуваат да се справат со драматичното зголемување на туризмот.

Loading...

Жителите на поранешниот главен град на Јапонија се обидуваат да го надоместат финансискиот поттик за враќање на бројот на посетители пред пандемијата со прекумерен број туристи, од кои некои предизвикуваат инциденти и се однесуваат несоодветно.

Гион, каде што традиционалните геико и маико забавувачи можат да се видат како присуствуваат на вечерни забави за чај, често се мета на посетителите кои ги фотографираат и ги игнорираат предупредувањата да се држат на растојание и да се воздржат од допирање на скапите женски кимона.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самсунг повторно е на прво место според бројот на продадени телефони

Имаше и поплаки дека лица нелегално влегле во приватниот имот на жителите од тоа место.

Во декември, советот на жителите на Хихон ја повика градската влада да преземе мерки против некултурните туристи, жалејќи се дека нивната област не е „забавен парк“.

Официјални лица од Кјото рекоа дека забраната за влез во тесните, приватни улици на Гион ќе стапи на сила следниот месец, иако не е јасно како ќе се спроведе.

Досегашните обиди да се убедат туристите да не им приоѓаат на жените или да ги фотографираат, кои вклучуваа знаци за предупредување и казни до 60 евра, пропаднаа.

Кјото, главниот град повеќе од 1.000 години, до 1868 година, не е единствената јапонска локација што се бори со пренатрупаноста на туристи откако мерките против Ковид беа укинати минатиот април.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

Најмногу туристи доаѓаат од Јужна Кореја, потоа од кинескиот регион Тајван и Кина, истакнува агенцијата Кјодо, пренесува Гардијан.