Јапонија го гради првиот дрвен сателит во светот

Сподели со своите пријатели

Во обид да го намалат загадувањето на вселената со метален отпад, јапонските научници одлучија да го направат првиот дрвен сателит во светот.

Loading...

Дрвен сателит со големина на шолја треба, според научниците, да изгори во биоразградлива пепел по неговото враќање во атмосферата и на тој начин да не ги оштети другите вселенски летала или озонската обвивка.

Еколошката сонда LignoSat, која летово треба да биде поставена во орбитата, е создадена за борба против штетните алуминиумски честички и може да покаже дека она што е одржливо и за еднократна употреба на Земјата е исто толку добро за вселенската средина, пишуваат светските медиуми.

Успешно тестирање на Меѓународната вселенска станица

Ако дрвениот сателит, наречен LignoSat, дизајниран од истражувачите од Универзитетот во Кјото е успешен, тоа би можело да значи дека дрвото ќе се користи за изградба на сателити на иднината, наведува Би-Би-Си.

Универзитетот во Кјото и јапонската комерцијална компанија Sumitomo Forestry тестираа природни материјали, како што е дрвото, како еколошка замена за металите кои моментално се користат во сателитите.

„Сите сателити кои повторно влегуваат во атмосферата на Земјата согоруваат и создаваат ситни честички од алуминиум оксид, кои ќе лебдат во горниот дел од атмосферата многу години“, неодамна предупреди Такао Дои, јапонски астронаут и инженер од Универзитетот во Кјото.

По тестирањето на дрвото на Земјата, истражувачите од Кјото испратија примероци до Меѓународната вселенска станица (ISS) каде тестирањето продолжи една година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вака изгледа еден ден во градинка во Данска: Родителите од други земји се во шок

Научниците открија дека дрвото од ISS е многу малку оштетено бидејќи нема кислород за да го запали или микроорганизми во вселената кои инаку би предизвикале гниење.

Loading...

„Способноста на дрвото да ги издржи овие услови не воодушеви“, рече Који Мурата, водач на проектот.

Тимот сега одлучува како сателитот ќе биде лансиран во вселената и ќе вклучи серија експерименти за да се утврди колку добро функционира во орбитата.

Цврсто дрво од магнолија

Сондата LignoSat, едно од најнеобичните вселенски летала во светот, е изградена од дрво од магнолија, кое на тестовите извршени на ISS се покажало како особено стабилно и отпорно на пукање, истакнува Обсервер, сестрински неделник на Гардијан.

Првите тестови, пред оние на ISS, беа спроведени во лаборатории кои ги пресоздаваа условите во вселената, при што беше утврдено дека примероците од дрво не претрпеле никакви мерливи промени во масата или знаци на распаѓање или оштетување.

Беа тестирани неколку видови дрво, вклучувајќи ја и јапонската цреша, при што дрвото од магнолија се покажа како најсилно.

Тоа сега е искористено за да се изгради дрвениот сателит Кјото, кој ќе содржи голем број експерименти кои ќе утврдат колку добро леталото функционира во орбитата, рече менаџерот на проектот Мурата.

„Една од мисиите на сателитот е да ја измери деформацијата на дрвената структура во вселената. Дрвото е издржливо и стабилно во една насока, но може да биде подложно на димензионални промени и пукање во друга насока“, изјави тој за Обсервер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова се најбизарните барања за последниот оброк на затворениците осудени на смрт

Се проценува дека во наредниот период годишно ќе бидат лансирани повеќе од 2.000 вселенски летала, а алуминиумот што веројатно ќе се наталожи во горниот дел од атмосферата додека согорува на патот до Земјата може да предизвика големи еколошки проблеми.

Loading...

Неодамнешното истражување на научниците од Универзитетот во Британска Колумбија во Канада покажа дека алуминиумот од сателитите кои повторно влегуваат во атмосферата може да предизвика сериозно оштетување на озонската обвивка која ја штити Земјата од сончевото ултравиолетово зрачење и исто така може да влијае на количината на сончева светлина што патува низ атмосферата и допира до земјата.

Сепак, истакнува Обсервер, ова не треба да биде проблем со сателитите изградени од дрво, како LignoSat, кои ќе произведуваат „фино прскање на биоразградлива пепел“ само кога ќе изгори при повторното влегување во атмосферата по завршувањето на својата мисија. .

Ботанички материјал во вселената

LignoSat, кој е со големина на шолја чај, летово треба да биде лансиран во вселената со американска ракета, посочува Тајмс.

Во соопштението од Универзитетот во Кјото, тие наведуваат дека иако кревкоста и запаливоста на дрвото може да изгледаат нелогични во споредба со футуристичките материјали од вселенската возраст, дрвото е „природен, економичен материјал чие производство е значително поодржливо од напредните алтернативи, додека неговото отстранување е целосно и без штетни нуспроизводи“.

Радио брановите, исто така, полесно продираат во дрвото, што значи дека комуникациската опрема на сателитот, која сепак ќе биде направена од метал, може да се носи во обвивката од магнолија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  А кој ќе плати за фарбањето? (ФОТО)

Иако идејата дека ботанички материјал може да ја издржи строгоста на орбитата околу Земјата исполнета со високотехнолошки комуникации или научни инструменти изгледа апсурдна, јапонскиот дрвен сателит може да биде одговор на растечкиот вселенски отпад кој станува сериозна закана за идните лансирања на сателити и летови со екипаж.екипаж, истакнаа уредниците на Тајмс.

Идеите за прекрасно вселенско летало, направено од бамбус и извонредно украсено, мора да се остават настрана, пишува лондонскиот весник, додавајќи дека оние направени од магнолија ќе бидат робусни и нема да пукаат, виткаат, се рушат или собираат.

Тие ќе бидат отпорни на екстремни температури и нема да ја менуваат својата структура во вакуум без гравитација.

Loading...

Накратко, истакнува Тајмс, она што е одржливо и за еднократна употреба на Земјата ќе се покаже исто толку пријателско за вселенската средина.

Вселената сега е сериозно преполна, особено појасот над стратосферата, каде што околу 10.600 сателити им помагаат на нашите автомобили да се движат, да ги поврзуваат нашите телефонски повици и да ги шпионираат нашите непријатели.

Околу 3.000 од нив беа изгаснати, а проблемот со нивното отстранување стана акутен.

Проблемот со вселенскиот отпад е толку сериозен што научниците и политичарите, вклучително и актуелниот градоначалник на Лондон, повикаа на ефективно отстранување, забележува уредништвото на Тајмс, заклучувајќи дека можеби јапонските чаши со магнолија би можеле да го дадат одговорот.