Јапонија ги укина Ковид ограничувањата за патување во странство

Сподели со своите пријатели

Јапонската влада денеска целосно ги укина ограничувањата за патување во странство за јапонските граѓани, откако Светската здравствена организација прогласи крај на глобалната вонредна состојба поради пандемијата на Ковид-19 на крајот на минатата недела.

Loading...

Во јануари 2020 година, властите во Јапонија издадоа предупредување за првиот од четирите можни степени за нејзините граѓани кои патуваат во Кина, а потоа во март истата година, јапонското Министерство за надворешни работи ги прошири ограничувањата за патување во кој било дел од светот, потсетува агенцијата Кјодо.

Во еден момент, 159 нации и области беа на третото ниво на јапонската предупредувачка листа, но од октомври минатата година, владата го задржа само предупредувањето од прво ниво, советувајќи ги граѓаните да бидат „максимална претпазливост“ каде и да одлучат да патуваат, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на илегални преминувања во ЕУ нагло се намалил во првата половина од годинава

Наведувајќи го падот на смртните случаи и случаите кои вклучуваат сериозни симптоми, СЗО во петокот објави дека пандемијата повеќе не гарантира итна јавно здравствена состојба од меѓународна загриженост.