Јадете внимателно за празниците! Еве што се случува со нас кога ќе се прејадеме!

Сподели со своите пријатели

Празнувањата, а многу често и викендите кога се придружуваме на  консумирање на големи количини на храна и пијалоци – повеќе отколку организмот што би можел да го издржи, се доаѓа до прејадување.

Loading...

Што всушност се случува во организмот кога сте прејадени?

-Непријатно чувство.

Големината на стомакот е приближно колку тупаница наша. Многу често јадете доста поголема количина и која вашиот стомак тешко ја апсорбира, тој се проширува надвор од природниот капацитет. Состојбата сигурно предизвикува непријатност.

Икање и итн.

Кога храната е многу вкусна, не е проблем само прејадување, туку и тоа што јадеме брзо. Ова води до апсорпција на повеќе воздух. Газираните пијалоци исто кријат такво ризик.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Го оставиле бебето на аеродромот во Тел Авив бидејќи за него не купиле билет за лет