Ја подобрува меморијата, го забрзува движењето на дебелото црево, ги чисти крвните садови, се пие еднаш годишно

Сподели со своите пријатели

Еликсир кој го чисти телото и ја одржува виталноста на телото и духот долго време го користеле тибетските монаси. Специјалната мешавина помага во намалување на симптомите на проширени вени, ја активира мозочната активност, ја подобрува меморијата, видот и слухот, поттикнува подобра функција на цревата, ги чисти крвните садови и генерално го зајакнува имунитетот. Овој еликсир на добро здравје и младост не е без причина популарен и на истокот и на западот.

Loading...

Сепак, оваа мешавина не треба да ја земаат луѓе кои се алергични на лук, имаат заболени бубрези, гастритис и чиреви на желудник, како и бремени жени и доилки.

Тибетските монаси велат дека ефектот на овој „лек“ е исклучително силен, па затоа во никој случај не треба да се злоупотребува. Луѓето под 50-годишна возраст не треба да земаат повеќе од еднаш во три години. После тоа, потребно е да се одмори, а потоа да се користи тинктурата само еднаш годишно.

 

 

Пред да започнете да го користите овој тибетски еликсир, потребно е прво да го исчистите телото со диета, околу една недела. Избегнувајте масно, пушено, пржено месо, индустриски сосови, брза храна, слатки со висока содржина на шеќер. Пијте најмалку два литра чиста вода дневно. Не конзумирајте алкохол, јак чај и кафе, какао и топли и силни зачини. Вежбајте, движете се повеќе, бидете на отворено.

Тибетски рецепт за еликсир за добро здравје и младост

Loading...

За да се подготви тинктурата, земете еднакви количини лук и алкохол (можеби квалитетна вотка): на 100 грама лук – оди 100-150 милилитри алкохол.

Излупете и ситно исечкајте го лукот. Ставете го во шише или тегла со капаче за вакуум. Наполнете со алкохол, затворете, добро протресете го и ставете го на ладно и темно место да отстои 10 дена. Можете исто така да го чувате во фрижидер, но пред тоа е потребно да го завиткате садот во темна крпа.

По 10 дена, исцедете ја смесата, исцедете го талогот преку газа. Истурете ја тинктурата во истиот сад повторно, затворете ја и оставете ја да стои уште четири дена.

Начин на употреба: „Лекот“ треба да се зема 10 дена. Се консумира со 50 ml млеко на следниот начин: 3 пати на ден 20 минути пред оброк. Третманот започнува со една капка тинктура, а потоа се зголемува – две капки на вториот ден, три на третиот … И така натаму пет дена. Од шестиот ден, дозата се намалува во обратни пропорции: 5-4-3-2 и 1 капка.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *