Ја напуштил британската војска за да се бори во Украина, каде и загина

Сподели со своите пријатели

Поранешен британски војник загина борејќи се на страната на Украина против Русија, соопшти неговото семејство.

Loading...

Џордан Гетли е убиен во битката за источниот град Северодонецк, во која во последните денови се водат интензивни борби.

Гетли ја напуштил британската армија во март и заминал во Украина, а неговиот татко Дин го опиша како „херој“ во оддавањето почит на социјалните мрежи.

Британското Министерство за надворешни работи изрази „сочувство и поддршка на семејството на Британецот кој загина во Украина“.

Таткото на Гетли напиша во објава на Фејсбук дека неговиот син помогнал во обуката на локалните сили.

Тој додаде дека Џордан бил смртно застрелан на линијата на фронтот додека го бранел градот, а неговата смрт била објавена во петокот.

 

Loading...

 

Заминал во Украина за да помогне по внимателно разгледување

Според објавата на Фејсбук, семејството „примило неколку пораки од неговиот тим кои кажувале за неговото богатство на знаење, неговите вештини како војник и неговата љубов кон работата.

„Неговиот тим вели дека сите го сакале, исто како нас, и дека направил огромна разлика во животите на многу луѓе, обучувајќи ги украинските сили“, се вели во соопштението.

Ова е втора потврдена смрт на Британец во Украина

Во април беше објавено дека Скот Сибли починал.

Дин Гетли објави фотографија со својот син додека служеше во британската армија

„Јордан и неговиот тим беа толку горди на работата што ја работеа и често ми велеше дека мисиите на кои оди се опасни, но неопходни.

„Тој ја сакаше својата работа и ние сме многу горди на него“, напиша Гетли и додаде: „Тој навистина беше херој и секогаш ќе биде во нашите срца“.

Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Владимир Зеленски, на Твитер напиша дека Џордан Гетли е „вистински херој“.

Loading...

Секогаш ќе го паметиме неговиот придонес за заштита на Украина и слободниот свет“, напиша Подољак.

Би-Би-Си дознава дека Гетли служел во британската армија во третиот баталјон на Пушките, со седиште во Единбург, а бил отпуштен во март пред да замине за Украина.

Борбите околу Северодонецк траат повеќе од три месеци.

Русија има намера да ги окупира источните региони Луганск и Доњецк, индустриска област позната како Донбас.

Окупирањето на Северодоњецк и соседниот град Лисичанск би ја доближило Русија до нејзината цел бидејќи ќе и даде контрола над Луганск.

фото: DEAN GATLEY/FACEBOOK