Ја барала својата ќерка 75 години: Се породила во логор, па нацистите ѝ го земале детето (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Дора Рапапорт го загубила целото семејство во Холокаустот. Таа преживеала, но девојчето кое го родила во концентрациониот логор нацистите и го одзеле, а младата мајка повеќе не ја видела својата ќерка. Беа потребни предолги 75 години за повторно да се спојат скршените делови од нејзината семејна приказна, пренесува Јутарњи.хр.

Loading...

Рапапорт успеала да побегне од кампот во Австрија во 1945 година. Потоа запознала човек кој исто така го преживеал Холокаустот. Тие се венчаа, ги добија ќерките Дена и Џин, а во 1949 година емигрираа во Америка.

Сестрите Ден Морис (73) и Џин Герхарт (75) изјавиле за Inside Edition Digital дека нивната мајка Дора го поминала целиот свој живот во потрага по својата изгубена ќерка, на која и дала име Ева. Таа дури неколку пати патувала во Германија, каде посетувала сиропиталишта, но никогаш не успеала да најде информации за девојчето. Несреќната мајка никогаш не се помирила со траумата која ја доживеала поради загубата на првото дете.

Пред смртта на Дора во 1998 година, ќерките Ден и Џин и ветиле на својата мајка дека ќе продолжат со потрагата по Ева. Со години, сестрите бараа онлајн бази на податоци, записи за смрт, апсолутно се што веруваа дека може да им помогне да ја пронајдат нивната постара сестра, но како што одминуваше времето, станувало сè потешко.

„Мислев дека никогаш нема да знаеме што навистина се случило“, рече Џин. И тогаш во април 2021 година се случи нешто необично. Имено, Џин ги доставила својот и ДНК на својата сестра на генеалошката платформа MyHeritage, по што дознале дека постои шема со која генетски одговараат. Тоа беше 53-годишна жена по име Клер Реј од Њукасл во Англија.

– Отсекогаш сум  љубопитна  за страната на мајка ми во семејството. Мојот син купи комплет MyHeritage за мојот роденден во 2020 година и неколку недели откако ја предадов мојата ДНК, добив е-пошта во која пишуваше дека имам тетка. Не можев да верувам! Секако, бев малку скептична, бидејќи што се однесува до мајка ми, таа никогаш немала никого на светот – изјавила Клер за Inside Edition Digital.

Но, откако таа разговарала и ги разменила сите достапни информации со Ден и Џин, кои и ги испратиле и фотографиите на Дора, се им станало јасно.

– Бев преплавена со емоции и пресреќна од веста, но и неверојатно тажна бидејќи мајка ми повеќе ја немаше, жалев што не можеше да учествува во радоста на тој магичен момент – изјавила Клер.

Loading...

– Моите чувства на среќа и тага беа измешани. Среќа што Ева преживеа, иако подоцна починала, но барем имавме семејство. И има тага бидејќи Ева и мајка ми никогаш не се запознале – изјавил Џин.

Клер изјави за Inside Edition Digital дека нејзината мајка не знаела ништо за нејзиното семејство. Таа не го знаела името и датумот на раѓање.

– Што се однесува до мајка ми, нејзиното семејство загина во војната. Единствениот документ што го имала е оној за нејзиното раѓање во Берген-Белсен во 1945 година. Се обидела да најде некои информации, но безуспешно. Нејзе и беше кажано дека сè е уништено на крајот на војната, а Берген-Белсен потоа беше запален заедно со сите записи – рече Клер, мислејќи на нацистичкиот логор во кој беа убиени повеќе од 50.000 луѓе.

Таа додава дека нејзината мајка само се сеќавала дека како дете живеела во сиропиталиште во Израел.

– Нејзината мајка беше Британка, а нејзиниот татко Белгиец. Таа беше посвоена во Израел, однесена во Белгија, а потоа во Обединетото Кралство. Единствената фотографија од мајка ми како дете е онаа со баба ми Дора, тоа е доказ за нејзиниот живот со нејзиното биолошко семејство. Воопшто не знаевме дека постои, до пред две години. Мајка ми никогаш не го виде тоа. Таа никогаш не знаела дека Дора постои, вели таа.

Клер, која има постар брат и две помали сестри, исто така вели дека нејзината мајка никогаш не се викала Ева, туку Евелин или Ева. Ева починала во 2014 година од рак на панкреасот.

Во 2021 година, по речиси две години чекање, Клер конечно успеала да ги запознае Ден и Џин, ги изненадила  со посета на нивниот дом во Охајо, САД. Средбата, вели тој, била повеќе од емотивна.

Клер ја опишува својата мајка како гламурозна жена на „заразна“ личност која ги сакала луѓето и секогаш била „срцето на секоја забава“. Кога дознала повеќе за нејзината баба Дора, била шокирана од тоа колку личат нејзината мајка и таа.

Loading...

– Кога Дена и Џин зборуваат за Дора, тоа е како да зборуваме за мајка ми! Можеа да бидат сестри близначки, сличностите се толку неверојатни! Дветте  сакале карти, коцкање и имаа сопрузи кои ги обожавале – вели Клер.

Обединетото семејство планира повторно да се соедини во Велика Британија , каде што живее Клер.