Извозот на ѓубрива во САД зголемен двојно ова лето

Сподели со своите пријатели

Извозот на азотни ѓубрива во САД скокна на повеќегодишен максимум ова лето бидејќи зголемувањето на цените на природниот гас ги зголеми трошоците за производство на хранливи материи за културите во Европа, правејќи ја понудата на САД поконкурентна.

Loading...

Извозот од третиот, третиот по големина светски производител на азотни ѓубрива, се зголеми на 370.000 кратки тони во август, што е двојно повеќе од нивниот вкупен извоз во 2021 година, според најновите податоци собрани од Бирото за попис на САД за индустриската група Ројтерс Институт за ѓубрива. (TFI).

Воедно, тоа е најголемиот месечен извоз од 2013 година, кога TFI почна да ги следи овие податоци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Спасовски: Источната државна граница најбезбедна во Западен Балкан

Забрзувањето на продажбата во САД ги нагласува далекусежните последици од војната во Украина на глобалните пазари за храна и енергија.

Русија, која е под западни санкции, е водечки производител на ѓубрива и природен гас, клучен во производството на азотни ѓубрива за зголемување на приносите на пченка и други култури.

Од руската инвазија на Украина во февруари, Европа почна да се одвикнува од рускиот природен гас, а гасоводот што пренесува амонијак од Русија до едно украинско пристаниште е затворен. Европските компании беа принудени да затворат некои фабрики за вештачко ѓубриво поради високите трошоци.

Тесното снабдување со ѓубрива толку многу ги зголеми цените на хранливите материи за културите ширум светот што Обединетите нации овој месец предупредија на „идна криза“ во достапноста на тие производи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Груби оствари средба со новиот шеф на ОБСЕ, амбасадорот Вал

Продажбата на американско ѓубриво на европските купувачи ја надминува продажбата во САД и други купувачи како Индонезија и Малезија, рече Алистер Валас, директор на Argus Media во Лондон.

Loading...

Европските земји со најголем годишен пораст на набавката на вештачки ѓубрива од САД се Франција, Белгија, Норвешка и Литванија, а во остатокот од светот испораките за Мароко, Чиле и Бразил значително се зголемени.

И покрај зголемувањето на извозот, одделни податоци на TFI покажуваат дека од јуни, пратките на азотни ѓубрива во САД го забележаа второто највисоко ниво во последната деценија, што укажува на глобална дислокација, а не на недостиг, јави Танјуг.

Сè уште не е јасно дали САД произведоа повеќе ѓубрива од вообичаеното во јули и август или дали пренасочија повеќе од своите пратки во Европа, додаде Џејсон Трендл, економист во TFI.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Заврши евалуацијата на пилот-програмата за сеопфатно сексуално образование