Извлечени се групите од Лига Европа

Сподели со своите пријатели

Жребот во Монако ги одреди групите во Лига Европа за сезоната 2016/17 а една од најинтересната група е групата А, каде играат Манчестер јунајтед , Фенербахче , Фејнорд и украинска Зорија.

UEL
Полуфиналистите од претходната сезона , шпанскиот Виљареал е сместен во групата Л заедно со Стеауа , Цирих и турскиот Османлиспор.
Шахтјор од Доњецк исто така претходната сезона полуфиналисти ќе играат во групата Х заедно со Брага, Гент и Коњаспор.
Шпанска Севиља која 3 пати поред го освојуваше оваа натпреварување , оваа сезона ќе игра во Лига на Шампиони.
Екипата на Сосуоло која ја елиминира Црвена звезда ќе игра во групата Ф , додека Аз Алкмар кој беше подобар од Војводина , ќе игра во групата Д.

Групната фаза почнува на 15 септември , а финалето е предвидено за  24 мај 2017.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.