Израелскиот претседател прими трета доза, ги повика и постарите од 60 да го сторат тоа

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Израел Исак Херцог ја прими третата доза од вакцината против коронавирус, со што започна кампања за вакцинација за оние над 60 години со третата доза на вакцината.

Loading...

60 -годишниот Херцог, кој доби дополнителна доза Pfizer/BioNTech во Медицинскиот центар Шеба во Тел Авив, рече дека е горд што започнала кампања за дополнителна доза за вакцинација, „што е од витално значење за овозможување на нормални услови за живот колку што е можно во оваа многу предизвикувачка пандемија“.

Со претседателот беше премиерот Нафтали Бенет, кој ја истакна важноста од дополнителна доза вакцинација, ветувајќи дека Израел ќе ги сподели сите информации што ќе ги добие во кампањата.

„Израел е пионер во воведувањето на вакцинација над 60-годишна возраст со третата доза. Борбата против пандемијата на „Ковид-19“ е глобална. Само заедно можеме да го победиме ковидот“, рече Бенет.

Така, Израел ќе стане тестирање за третата доза вакцинација пред да биде одобрена од Американската агенција за лекови (ФДА).

Тие се надеваат дека ќе избегнат нов локдаун со третата доза

Бенет рече дека Израел веќе вакцинирал 2.000 имунокомпромитирани луѓе со третата доза, без штетни несакани ефекти.

Владата се надева дека кампањата ќе избегне скапи затворања.

Loading...

Израел беше светски лидер во вакцинацијата и околу 57 проценти од 9,3 милиони жители ги примија двете дози. Многу постари лица ја добија првата доза во декември, јануари и февруари, бидејќи тие се најранливата група.

Меѓутоа, од појавата на варијантата на делта вирусот, Министерството за здравство во два наврати забележа намалување на ефикасноста на вакцините против инфекцијата и мало намалување на заштитата од потешки форми на болеста.

Дневниот број на заразени се искачи на две илјади, откако пред неколку месеци дневно беа евидентирани неколку случаи. Во моментов, 160 лица со тешки симптоми се хоспитализирани.


Leave a Reply