Израелски напад на училиште во Газа: 25 загинати

Сподели со своите пријатели

Во израелски воздушен напад врз училиште претворено во засолниште во јужниот дел на Газа во вторникот загинаа најмалку 25 Палестинци, додека силното бомбардирање на север ги принуди медицинските установи во градот Газа да се затворат, испраќајќи илјадници луѓе да избегаат во потрага по сè понедостижно засолниште.

Loading...

Новиот копнеен напад на Израел врз најголемиот град во Газа е најновиот обид на земјата да се бори против милитантите на Хамас кои се прегрупираат во областите за кои армијата претходно рече дека во голема мера се „исчистени“.

Големи делови од градот Газа и околните урбани области се израмнети или тешко оштетени по девет месеци борби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија испраќа хуманитарна помош за жителите на Газа

Голем дел од населението побегна порано во војната, но неколку стотици илјади Палестинци останаа на север.

„Борбите беа интензивни“, рече Хаким Абдел-Бар, кој побегна од областа Туфах во градот Газа во домот на роднина во друг дел од градот.

Тој рече дека израелските воени авиони и беспилотни летала „удираат сè што се движи“ и дека тенковите се префрлиле во централните области.

Најмалку 25 лица загинаа во нападот на влезот на училиштето, јави репортер на Асошиетед прес кој ги броел телата во болницата Насер во Кан Јунис.

Портпаролот на болницата Веам Фарес изјави дека меѓу загинатите има најмалку седум жени и деца и дека бројот на жртви најверојатно ќе се зголеми.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пратениците во израелскиот парламент одбија формирање на палестинска држава

Во претходните воздушни напади во центарот на Газа загинаа најмалку 14 лица, меѓу кои една жена и четири деца, соопштија две болници кои ги примија телата.

Израел вели дека од почетокот на војната пред девет месеци, тој постојано гаѓал наводни цели на милитантите низ Газа.

Откако Израел повика на евакуација од источниот и централниот дел на градот Газа во понеделникот, вработените во двете болници – болницата Ал-Ахли и Здружението Пријатели на пациентите – побрзаа да ги преместат пациентите и да ги затворат објектите, соопштија Обединетите нации.

Сите три медицински установи управувани од Црвената полумесечина во градот Газа се затворени, јавува АП.

Десетици пациенти беа префрлени во индонезиска болница во северниот дел на Газа, која и самата е сцена на тешки борби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мухамед Деиф: За Хамас „мозокот“, за Израел „Мачка со девет животи“

„Не знаеме каде да одиме. Нема лекови и нема потреба за живот“, вели Мохамад Абу Насер, кој се лекувал таму. „Полека умираме.“

Епископската црква на Блискиот исток, која управува со болницата Ал-Ахли, рече дека болницата била „принудена да се затвори од израелската армија“ по наредбата за евакуација и бранот напади со беспилотни летала во близина во неделата.

Само 13 од 36-те здравствени установи во Газа се сè уште функционални, и тоа само делумно, според хуманитарната канцеларија на Обединетите нации.

Loading...

Хамас предупреди дека последниот напад во градот Газа може да доведе до колапс на преговорите за прекин на огнот и договор за ослободување на заложниците.