Израелската војска се уште не пронашла траги од заложниците во болницата Ал-Шифа

Сподели со своите пријатели

Според израелското радио, израелската армија сè уште не нашла индикации дека заложниците се во болницата Ал-Шифа.

Loading...

Како што е наведено, претресите внатре во комплексот продолжуваат, пренесува Си-Ен-Ен.

Израелската армија рано утринава објави дека „спроведува прецизна и целна операција“ во Ал-Шифа, најголемата болница во Газа.

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Питер Лернер изјави за Си-Ен-Ен дека операцијата во болницата била „заснована на оперативна неопходност и разузнавање“.

Израел го обвинува Хамас дека работи под структурата на болницата, обвинение што милитантната група и болничките власти го негираат, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелската армија напредува во Џабалија, напад врз штабот за безбедност на Хамас