Израелците немаат доверба во Нетанјаху

Сподели со своите пријатели

Неодамнешната анкета покажува дека помалку од 4 отсто од еврејската јавност во Израел верува дека премиерот Бенјамин Нетанјаху е сигурен извор на информации за тековната војна меѓу Израел и терористичката група Хамас.

Loading...

Бројката се зголеми благо на 6,63% кај десничарските гласачи.

За разлика од нив, 73,7% сметаат дека портпаролот на ИДF Даниел Хагари е најсигурниот извор на информации за конфликтот.

Во истражувањето биле анкетирани 505 Израелци кои биле претставници на еврејското население. Не беше дадена маргина на грешка, пишува Тајмс оф Израел.