Израелците дигнаа во воздух магацин со лекови, однесени се 200 лица со врзани очи

Сподели со своите пријатели

Зградата на болницата Ал Шифа во Газа беше тешко оштетена кога израелската армија (ИДФ) разнесе магацин со лекови и медицинска опрема, пренесува Ал Џезира.

Loading...

Според извештаите, уништени се сите прегради, ѕидови меѓу собите и целата медицинска опрема.

Некои медиуми јавуваат дека биле сослушани и одведени околу 200 лица со врзани очи, а нивната судбина не е позната.

Израелскиот портал i24news објави дека ИДФ ја проширува својата операција во Ал Шифа, најголемиот болнички комплекс во Појасот Газа.