Израел: Загинаа вкупно 46 војници

Сподели со своите пријатели

Израелската армија соопшти дека во борбите во Газа загинале уште двајца војници, од кои вкупно 46 од почетокот на војната со Хамас, а била убиена и една млада војничка која била киднапирана од Хамас.

Loading...

На 7 октомври Хамас уби околу 1.200 луѓе, главно цивили, во крвавиот напад врз Израел, според израелските власти.

Од тој настан, Израел континуирано ја напаѓа Газа од воздух, море и копно. Хамас тврди дека биле убиени повеќе од 11.000 луѓе.

Загина 19-годишна жена војник

На 27 октомври израелски тенкови влегоа во Газа со цел да го уништат исламистичкото движење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел се подготвува да ги потопи тунелите на Хамас

Израелската армија ја објави и смртта на Ноа Марсијано, 19-годишна жена војник држена како заложник од Хамас во Газа.

Пред тоа Хамас ја покажа нејзината фотографија и изјави дека е убиена во израелско бомбардирање.

– Армијата го прогласи за мртов војникот Ноа Марсијано од градот Модиин.