Израел ја гаѓаше Палестина: Исламскиот џихад возврати со 100 ракети (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Военото крило на организацијата Исламски џихад соопшти дека истрелало повеќе од 100 ракети од Појасот Газа во правец на Израел како „прв одговор“ на израелските напади на таа палестинска територија.

Loading...

Ракетниот напад од Газа кон Израел следеше само неколку часа откако Израел ја започна операцијата Зора против терористичката група Исламски џихад во Појасот Газа.

– Како прв одговор на убиството на врховниот командант Тајсир ал-Џабари и браќата на мачениците, бригадите Ал-Кудс ги гаѓаа Тел Авив, централните градови (на Израел) и регионот околу Газа со повеќе од 100 ракети – се наведува во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Југот на Франција се бори со невидена суша

Израелската војска проценила дека Исламскиот џихад истрелал околу 80 ракети во јужен Израел.

Според израелските медиуми, 46 ракети ја минале границата, а 33 ги пресретнал одбранбениот систем „Железна купола“.

Останатите паднале на отворен простор и нема повредени.

Израелската армија доцна вечерва објави дека ги продолжила воздушните напади врз цели на Исламскиот џихад во Појасот Газа, по нападите попладнево во кои загинаа најмалку десет лица, меѓу кои и командантот на Исламскиот џихад, а 55 беа ранети, соопшти палестинското Министерство за здравство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел шокиран од обвинувањата на Абас

Во военото соопштение се наведува дека биле нападнати местата за производство на оружје, магацини и позиции од каде се истрелуваат ракети.

Loading...

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц изјави дека земјата не е заинтересирана да ја нападне цела Газа, ниту обичните жители на таа територија, туку одговорните за влошување на ситуацијата, нагласувајќи дека Исламскиот џихад е виновен за штетите предизвикани по безбедноста и безбедноста. економијата во Газа.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маж уапсен со самострел сакал да ја убие кралицата Елизабета