Израел и палестинските милитанти објавија примирје во Газа

Сподели со своите пријатели

Израел и палестинската милитантна група Исламски џихад доцна синоќа прогласија прекин на огнот, што ги зголеми надежите за крај на најсериозниот конфликт во Појасот Газа за повеќе од една година.

Loading...

Израелските сили гаѓаа палестински цели во текот на викендот, што предизвика палестинска одмазда и ракетни напади врз израелските градови, кои главно престанаа до моментот кога стапи на сила прекинот на огнот во 23:30 часот по локално време.

Примирјето беше објавено во одделни изјави на Исламскиот џихад и Израел, во кои му се заблагодарија на Египет што посредуваше во прекинот на огнот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден бараше конгресменка која е веќе почината (ВИДЕО)

Хамас не се вклучи, 44 загинати Палестинци

Тридневните судири потсетија на минатите војни во Газа, иако тие беа релативно контролирани бидејќи Хамас, владејачката исламистичка група во Појасот Газа и помоќна сила од Исламскиот џихад поддржан од Иран, остана надвор.

Официјални лица во Газа соопштија дека досега се убиени 44 Палестинци, од кои речиси половина биле цивили, вклучително и деца.

Ракетите му се заканија на поголемиот дел од јужен Израел и ги испратија жителите на градовите, вклучувајќи ги Тел Авив и Ашкелон, во засолништа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ајкулите пливаат по улиците на Флорида (ВИДЕО)

Израел изврши „превентивни напади“

Израел во петокот започна, како што ги нарече, превентивни напади против, како што се очекуваше, напад на Исламскиот џихад за да се одмазди за апсењето на водачот на групата, Басам ал-Саади, на окупираниот Западен Брег.

Како одговор, Исламски џихад истрела стотици ракети врз Израел. На прес-конференција во Техеран, водачот на групата, Зијад ал Нахала, рече дека Каиро „ќе работи на ослободување“ на Ал Сади.

Loading...

Израелските и египетските власти не одговорија веднаш на барањата за коментар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Порше излезе на берза, нудејќи акции во вредност од 75 милијарди евра

Вчера, Исламски џихад го прошири опсегот на огнено оружје кон Ерусалим, како одмазда за убиството на неговиот командант во јужна Газа во текот на ноќта.

Израел соопшти дека неговиот противракетен систем „Железна купола“ ги соборил проектилите западно од градот.