Израел го обвини Иран за изградба на аеродром во Либан за напади врз Израелци

Сподели со своите пријатели

Израел денеска го обвини Иран за изградба на аеродром во јужен Либан за напади врз Израелците преку границата, што е знак за можна ескалација на тензиите меѓу непријателите во регионот.

Loading...

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, говорејќи на безбедносна конференција на Универзитетот Рајхман во близина на Тел Авив, тврдеше дека Иран гради писта што минува низ шумските планини на само дваесет километри од северната граница на Израел.

Галант покажа сателитски фотографии на кои се гледа локацијата и знамињата на иранскиот и либанскиот екстремистички Хезболах.

Израелскиот министер рече дека Иран „планира да дејствува против граѓаните на Израел“ користејќи ја воздушната писта како база, но не кажа кога се направени фотографиите од локацијата во близина на ридскиот либански град Језин, преку границата со израелскиот град. на Метула.

Оваа година Хезболах ги покани новинарите да гледаат воени вежби во блиската населба во јужен Либан.

Иранската мисија во ОН не одговори веднаш на барањето за коментар за изјавата за изградбата на аеродромот, а портпаролот на Хезболах одби да ги коментира израелските обвинувања.

Сателитските снимки добиени од АП во јули покажуваат работа на пистата долга 1,2 километри со хангари изградени источно од неа.

Сликите од јануари покажуваат главно неасфалтирана писта.

Loading...

Израел соопшти дека соборил беспилотни летала поврзани со Хезболах и Иран кои летале од Либан или Сирија во последните години.

Израел и Хезболах, шиитската организација која контролира голем дел од јужен Либан, војуваа еден месец во летото 2006 година.

Оттогаш, има тензии на границата, но во голема мера беше мирно бидејќи двете страни се загрижени дека би можел да дојде до поголем конфликт.

Сепак, тензиите се зголемуваат, бидејќи проиранскиот Хезболах е посветен на уништување на Израел, како и Иран. Лидерот на Хезболах Хасан Насрала редовно му се заканува на Израел.

Во невообичаено храбар напад оваа година, човек за кој Израел рече дека најверојатно е поврзан со Хезболах, преминал во Израел од Либан и активирал бомба која сериозно ранила еден Израелец.

Организацијата, исто така, им дозволи на палестинските екстремистички фракции да дејствуваат во нивните упоришта и да лансираат ракетна лента во правец на Израел оваа пролет.

Израел се пожали на провокациите на Хезболах, вклучително и шатори за кои вели дека групата ги поставила на израелската страна на таканаречената Сина линија, демаркација поставена од ОН за да се потврди повлекувањето на Израел од јужен Либан по завршувањето на окупацијата во 2000 година.

Во својот говор, Галант не опиша точно како Хезболах ќе изврши напади од пистата или ќе го користи аеродромот за „терористички цели“.

Loading...

Тој рече дека Израел ќе биде подготвен да го нападне Хезболах со „смртоносна сила“ и да се погрижи организацијата и Либан да платат висока цена.

Израел го смета Иран за најголем непријател, а министерот Галат наведе низа ирански активности на различни израелски фронтови, вклучително и поддршка за екстремистичките организации во Појасот Газа и окупираниот Западен Брег.

На истата конференција, шефот на израелската разузнавачка агенција Мосад, Дејвид Барнеа, во неделата го обвини Иран дека планира смртоносни напади врз Израел и еврејски цели низ светот.

Тој рече дека Израел е подготвен да ги нападне напаѓачите во „срцето на Техеран“.