Израел го нападна Хезболах со борбени авиони (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Израелската војска објави дека гаѓала цели на Хезболах со борбени авиони како одговор на ракетните напади.

Loading...

Во соопштението на израелската армија се наведува дека меѓу погодените цели се и воени структури и контролни пунктови на Хезболах.

Се додава дека цел била и група на либанска територија во близина на границата.

Од 8 октомври има судири меѓу израелската армија и Хезболах на израелската граница во јужен Либан.

Досега, 63 членови на Хезболах и 14 цивили, меѓу кои еден новинар и три деца, загинаа во Либан за време на конфликтот. На израелска страна загинаа четворица војници и двајца цивили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Канада собир за поддршка на Израел

Освен тоа, во израелскиот напад на Либан со фосфорна бомба целосно изгореа најмалку 40 илјади маслинки.

 

Loading...