ИЗНЕНАДУВАЊЕ ПО ДВЕ ДЕЦЕНИИ БРАК! Влегла на Фејсбук и видела слики од венчавката, но не со неа!

Сподели со своите пријатели

Британката Ив Џибни (60) со неверување ја погледнала фотографијата на нејзиниот насмеан сопруг на денот на нејзината венчавка. Таа забележала, дека црвената, среќна невеста на сликата не била таа. Покрај тоа, фотографијата била направена 17 години по нивната венчавка.

Loading...

Таа брзо сфатила дека е жртва на бигамија, бидејќи, како што подоцна се покажало, нејзиниот сопруг Морис имал друго семејство на 160 километри оддалеченост.

 

 

Ив и Морис се венчале по само три месеци врска, откако се запознале во Нигерија, а потоа 17 години подоцна открила дека таа не е единствената жена во неговиот живот, пишува „Бирмингем лајв“.

– Најсилното чувство е чувството на апсолутно предавство. Не беше само афера. Бракот е завет на љубов и посветеност. Кога сте во среќна врска, вакво нешто не ви паѓа на памет. Јас бев жртва на бигамија, но барем нешто добро излезе од ова – моите синови – рече Џибни.

Биле во процес на развод

Loading...

Морис честопати бил далеку од дома долго време, бидејќи работел на платформа за нафта на Блискиот исток. Неговата втора сопруга Сузан Прудо ја запознал во Оман во септември 2011 година. Тие се свршиле осум месеци подоцна и се венчале во март 2013 година – додека тој сè уште бил оженет со Ив.

 

 

Иако бракот на Морис и Ив не бил „обичен“, врската со чести разделби им одговарала на двајцата. Додека бил откриен неговиот втор брак, тие биле во фаза на развод.

Сомнителни слики на Фејсбук
Првиот црв сомнеж на Ив дошол кога на венчавката видела фотографии од сестрите на Морис, кои очигледно не биле нивни.

– Гледав фотографии од неговото семејство на Фејсбук и наидов на една каде неговата сестра беше свечено облечена и позирала со некои други луѓе кои изгледаа како да се подготвуваат да присуствуваат на венчавката. Почнав да се сомневам, но еден пријател ми рече дека е лудо да се мисли дека мојот сопруг се оженил со друга жена. На крајот, се покажа дека мојата интуиција била во право – рече таа.

 

Loading...

 

 

Условна казна за бигамија

Кога го прашала во еден разговор дали наскоро ќе се врати дома во Бирмингем, Морис и одговорил на неговата сопруга Ив дека е премногу депресивен за да се врати во Англија, но тогаш таа открила дека тој всушност бил во Сторбриџ.

Му се јавила на неговиот колега кој живеел таму мислејќи дека е со него, но тој и рекол дека тој и Морис сега се братучеди. Семејството на неговата нова сопруга била убедена дека се разведени неколку години.

Јавноста дознала за овој необичен случај откако Џибни напишала книга за предавство, која ќе биде објавена оваа година. Во меѓувреме, Морис добил условна казна за бигамија и сè уште е во брак со другата жена Сузан.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *