Изгубете ги вашите килограми само со одење

Сподели со своите пријатели

Кога станува збор за стратегија за вежбање за слабеење, одењето е потценето во овој поглед. Време е да го смените тоа. Постојат многу работи што го поддржуваат одењето, вклучително и фактот дека не треба да носите еластински работи, не мора да користите специјална сала за да го направите тоа.

Loading...

Не само што можете да изгубите тежина на тој начин, туку колку повеќе одите, толку полесно ќе биде да изгубите тежина.

За да го направите одењето навистина да ви помогне да изгубите тежина, имајте неколку работи на ум, според City Magazine.

 

 

Одете повеќе отколку што тоа го правите сега

Не постои магична формула за тоа колку чекори, километри или часови треба да одите за да ја намалите тежината што ја сакате. Од почетокот, клучно е да направите повеќе отколку што правите сега.

Loading...

Ако имате работа каде што сте на нозе цел ден, треба да направите повеќе од тоа. Но, ако имате седентарна работа, прошетка секоја вечер после вечера може да покаже вистински резултати.

Многу се зборува за постигнување на 10.000 чекори дневно од здравствени причини. Сепак, прво одреди ја основната линија. Ако одите само 3.000 чекори секој ден, не обидувајте се да направите 10.000 следниот ден. Цел 5.000 секој ден за една недела. Одете на 7.000 следната недела.

Побрзо одење

Најдобар начин за губење тежина е да се предизвикувате со интервали – периоди на побрзо одење прошарани со периоди на побавно одење. Истражувањата откриле дека пешаците со интервал губат повеќе тежина отколку луѓето кои постојано одат со иста брзина.

Се разбира, ако навистина сакате да ја промените структурата на вашето тело, треба да додадете вежби за сила. Запомнете исто така дека контролирањето на стресот, спиењето и храната, исто така, придонесува за губење на тежината.

 

 

Loading...

Да ви биде навика

Не мора да пешачите еден час за да ослабите на почетокот (иако е добро да работите на тоа), но важно е да стекнете навика да пешачите секој ден.

Направете го тоа дел од вашата дневна рутина – нешто што го правите дури и без да размислите за тоа – дури и ако пешачите само 10 или 15 минути во некои денови од неделата. Одете каде што можете, паркирајте го автомобилот подалеку од продавницата, на пример, и одете по скалите, а не со лифтот.

Пронајдете некоја височина

Одење по падина го зголемува пулсот и помага да се активираат глутеусот, квадрицепсите и лисјата. Во зависност од наклонот, може да постигнете слични придобивки како трчањето без дополнително оптоварување на зглобовите.

 

 

Loading...

Зголемете го пулсот

Иако не мора да трчате, зголемувањето на брзината на одење може да согори повеќе калории бидејќи го зголемува отчукувањата на срцето. Но, не грижете се, нема потреба од спринт – можете добро да вежбате ако одите со умерено интензивно темпо.

Игнорирајте ги митовите и олеснете го одењето

Тежините на рацете ви помагаат да согорите повеќе калории. Но, со нив всушност одите побавно, што ја поништува секоја корист од прекумерната тежина.

За да одите побрзо, преземете подолги чекори. Но праксата го посочува токму спротивното,за да одите побрзо, треба да го скратите чекорот и да направите повеќе чекори во минута.

Кога ја истегнувате ногата премногу далеку пред вас, добивате поголемо влијание врз колената и колковите, а вашата нога делува како сопирачка.

Loading...

За да се навикнете на скратување на чекорите, избројте колку чекори преземате во минута (или 30 секунди ако вашиот ум брзо лута) за време на интервалот на брзина. Потоа обидете се да преземете повеќе чекори од тоа во следните неколку минути, пренесува zadovoljna.rs.