Изгубени монети пронајдени во Америка можат да ја откријат мистеријата за најбараниот пират во историјата

Сподели со своите пријатели

Неколку арапски монети пронајдени во Нова Англија може да дадат трага за постапките на еден од најбараните пирати во историјата, кој избегал од заробување кон крајот на 1600-тите.

Loading...

Англискиот пиратски капетан Хенри Евери, кој командувал со пиратскиот брод Фанци, се качил и го заробил кралскиот брод Ганџ-и-Саваи, сопственост на моќниот индиски император Аурангзеб, на 7 септември 1695 година.

Бродот патувал од Мека, Саудиска Арабија, до Индија и носел муслимански верници од аџилак, како и злато и сребро вредни десетици милиони долари.

 

 

Секоја заседа е позната како една од најгрозоморните грабежи на сите времиња, а историските извештаи цитирани од Асошиејтед Прес велат дека нејзиниот екипаж мачел и убивал мажи на бродот и извршил сексуални напади врз жени. Крадците побегнале на Бахамите, но како што се проширила веста за нивните злосторства, англискиот крал Вилијам Трети им дал голема награда за заробувањето.

Историчарите знаеле дека Евери на крај пловел за Ирска во 1696 година, но монетите откриени на Островот Род и другите делови на Нова Англија сугерираат дека пиратот прво патувал во американските колонии, каде што тој и неговиот екипаж користеле украдена стока за да плаќаат за трошоците.

Loading...

Првата непроменета арапска монета од 17 век на фармата Свит Бери во Мидлтаун ја открил Џим Бејли, историчар-аматер и детектор за метали, во 2014 година.

Бејли се заинтересирал за пребарување на фармата откако пронашол колонијални монети, копче за чевли од 18 век и неколку топчиња од мускет две години порано, а неговите напори се исплателе бидејќи арапската паричка била меѓу најстарите некогаш пронајдени во Северна Америка.

 

Истражувањето утврдило дека паричката е кована во 1693 година во Јемен; интересно откритие затоа што немало докази дека американски колонисти кои живеат во Новиот свет патувале на Блискиот исток за да тргуваат до неколку децении подоцна.

По првичното откритие на Бејли, други детектори откриле уште 15 арапски монети од истата ера. Уште три биле пронајдени на островот Рода, заедно со 10 во Масачусетс, два во Конектикат и еден во Северна Каролина, каде се верува дека луѓето на Евери за прв пат излегле на брегот.

Сара Спортман, државен археолог, искоментира: „Се чини дека дел од неговиот екипаж успеал да се смести во Нова Англија и да се интегрира. Тоа било скоро како шема за перење пари. “


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *