Изгубената нуклеарна бомба (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Дали знаевте дека Америка има загубена нуклеарна бомба која ниту знаат каде е, а по се изгледа ниту сакаат да дознаат.

Loading...

На 5 февруари 1958 година, два авиони на американските воздухопловни сили се судриле за време на вежба во близина на брегот на островот Тајби во американската држава Џорџија.

 

 

Еден од бомбардерите, Б-47, носел термонуклеарна бомба.

По судирот, нуркачите на американските воздухопловни сили и морнарицата пребарале површина од 62 квадратни километри.

Нивната потрага се покажала залудна, оставајќи ја бомбата изгубена со децении.

Loading...

Летот за обука што довел до падот бил рутински, при што пилотите на американските воздухопловни сили носеле бомби за вежби кои симулираат нуклеарен напад врз Советскиот Сојуз.

До судирот дошло откако мајор Хауард Ричардсон во Б-47 и поручник Кларенс Стјуарт во Ф-86 не успеале да откријат два Б-47 на нивниот радар и се судриле со Ричардсон.

Сите вклучени во авионската несреќа преживеале, иако Стјуарт претрпел смрзнатини.

Ричардсон бомбата ја фрлил во океанот од височина од околу 3.000 метри, по што безбедно го приземјил својот Б-47.

Последователната проценка на американските воздухопловни сили покажа дека евентуално извлекување на оваа бомба би било скапо, сложено и веројатно нема да успее.

Причина за загриженост е и ризикот од експлозија на бомбата при извлекувањето.

Бомбата, тешка 3,5 тони со 180 килограми конвенционален експлозив, остана така закопана таму некаде.

Но, ова не е единствената таква несреќа. Од 1950 година, американската војска имала 32 инциденти со односно губење на нуклеарно оружје.

Loading...