Изгледаше како Кен, па се претвори во Барби: Сега не може да го мрдне лицето поради 75 пластични операции (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Бројни фанови на славните често сакаат да изгледаат како своите идоли, а тоа најчесто го решаваат со шминка и облека. Но, некои од нив се подготвени да отидат чекор понатаму, па со пластична хирургија го постигнуваат посакуваниот изглед.

Loading...

Еден од нив е Родриго Алвеш (38), кој направил се за да изгледа како куклата Кен. На големо изненадување на многумина, по повеќе од 75 операции на неговото тело, Родриго станал – Барби, односно Џесика.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jessica Alves (@jessicaalvesuk)

 

– Божја волја е да бидам жена. Чувствувам дека сака да ме искористи како алатка за да ги учи другите за транс луѓето – рече Родриго, додавајќи дека како дете знаел дека е заробен во машко тело.

– Кога бев мала, сакав кукли и фустани и се чувствував како девојка, но немав поим што значи да се биде трансродна личност. Сега тоа е тема што ја разбирам многу подобро. Потрошив илјадници долари за да имам вештачки стомачни мускули, бицепс…, но се чувствував пропуштено во машка кожа. Не ми беше судено да бидам маж – мисли Родриго, кој во меѓувреме стана Џесика.

 

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jessica Alves (@jessicaalvesuk)

 

Но, оваа трансформација не може да биде лесна, како што на некои им изгледа на прв поглед.

Откако се префрлил(а) на хормонска терапија, Џесика се здебелила вишок килограми и се појавиле бројни здравствени проблеми. Меѓутоа, тоа не ја спречувало да ја продолжи транзицијата, па неодамна започнала друга ризична процедура, а тоа е трансплантација на матка.

– Моите следни постапки ќе бидат корекција на носот и феминизација на гласот. Но, засега, планирам да уживам во последните убави денови и да се грижам за себе и за моето здравје – вели таа.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jessica Alves (@jessicaalvesuk)

 

Loading...

Сепак, и покрај нејзините тврдења дека се чувствува добро, фановите сепак стравуваат за нејзиното здравје. Имено, таа објави видео на социјалната мрежа Инстаграм во кое позира и се обидува да намигне.

И покрај нејзините напори да го направи лицето да изгледа нормално, очигледно е дека Џесика не може да мрдне ништо освен очите и усните.

– Мило ми е што конечно си среќен, но мислам дека си отишол предалеку со филери и ботокс. Се чини дека не можеш да го помрднеш лицето – напишала една жена, а Џесика одлучила да одговори:

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jessica Alves (@jessicaalvesuk)

 

– Вистината е, не можам да го поместам поголемиот дел од лицето. Тешко ми е да дишам низ носот и не можам да трепкам како порано. Но, тоа беше цената на мојот изглед.

 

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jessica Alves (@jessicaalvesuk)