Избрани најубавите плажи во светот и Европа

Сподели со своите пријатели

Погледот на плажата од соништата никогаш не бил толку посакуван, но во овие моменти на пандемија кога сите сонуваме да патуваме повторно. Но, тоа не значи дека не можеме да се надеваме на подобра иднина.

Loading...

Но, некогаш ќе можеме повторно да патуваме кога е безбедно и одговорно. И во тој оптимистички дух, Tripadvisor ги претстави најдобрите плажи за 2021 година.

Тие направија две рангирања – Топ 10 плажи во светот и Топ 10 плажи во Европа избрани од нивните корисници, пишува британското Метро.

 

 

Значи, додека не можеме да стигнеме на плажата Вајтхевен во Австралија некое време за да го видиме Големиот корален гребен, нашите европски плажи би можеле да бидат идеално место за релаксација и забава кога ќе се повлечат забраните за патувања.

Топ 10 во светот:

Loading...

Whitehaven Beach – островот Витсундеј, Австралија

Santa Maria Beach – Кајо Санта Марија, Куба

Baia do Sancho – Фернандо де Нороња, хотел Бразил

 

 

Grace Bay – Провиденцијалес, Туркс и Каикос

Saint Pete – Флорида, Државе СједињенеА

Loading...

Turquoise Bay – Ексмут, хотел Австралија

Eagle Beach – Eagle Beach, Аруба

Spiaggia dei Conigli – Лампедуза, хотел Италија

Ka’anapali – Хаваи, Државе СједињењеА

Baía dos Golfinhos – Праја да Пипа, хотел Бразил

 

 

Loading...

Топ 10 плажи во Европа

Spiaggia dei Conigli – Лампедуза, хотел Италија

Playa de Cofete – Фуертевентура, хотел Шпанија

Praia da Falésia – Олхос де Агуа, хотел Португалија

La Concha – Сан Себастијан – Доносија, хотел Шпанија

Плажа Bournemouth – Бурнмут, Велика Британија

Loading...

Laguna Balos – Кисамос, Крит, Грција

 

 

Плажа Elafonissi – Елафониси, Крит, Грција

Loading...

Плаж де Santa Giulia – Санта Јулија, Корзика

Kleftiko – Милос, Грција

Плажа Porthminster – Сент Ајвс, Велика Британија


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *