Избрани 10 најдобри населби во светот за оваа година

Сподели со своите пријатели

„Тајм Аут“ објавил листа на најоригиналните населби во светот во 2021 година. Првото место го зазеде округот Норебро во Копенхаген, Данска.

Loading...

Населбите биле избрани по анкета на 27.000 жители низ целиот свет.

Nørrebro е избран за најдобро одморалиште во светот поради неговата извонредна гастрономска понуда и бројните историски знаменитости што се истакнуваат во комбинација со модерната архитектура, но и поради бројните локални иницијативи и генерално „позитивниот дух на заедницата“.

“Овој мултикултурен кварт во Копенхаген е блескава мешавина од историски знаменитости, ултра-модерна архитектура и гастрономски понуди. Дури и во текот на оваа тешка година, беа отворени нови пекари, ресторани и барови со локални вински понуди.Оваа година на подобро ниво биле и локалните иницијативи – воведени биле и недели без автомобили и го замениле сообраќајот со музика во живо и пазари.

Рангираните 10 најдобри населби во светот изгледаат вака:

Норебро, Копенхаген, Данска

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Henriette Elmøe (@copenhagendreamer)

Loading...

 

Андерсонвил, Чикаго, САД

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michael Anderson (@scaledape)

 

Јонгно 3., Сеул, Јужна Кореја

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Park Sanya (@parkwithluv_)

Loading...

 

Леит, Единбург, Шкотска

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bazza (@garrettbarry70)

 

Вилнус, Литванија

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bárbara Gomes (@barbaragomessss)

Loading...

 

Челзи, Њу јорк, САД

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michael (@mtonthemove)

 

 

Loading...

XI округ, Будимпешта, Унгарија

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gabriella (@gabriellakrekk)

 

 

Loading...

 

Нгор, Дакар, Сенегал

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lisa Coulaud (@lisa_coulaud)

 

Loading...

Саи Кунг, Хонг Конг

 

 

Ричмонд, Мелбурн, Австралија

 

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chris Barrett (@selga55)