Избледуваат сеќавањата за улогата на Америка во Виетнамската војна

Сподели со своите пријатели

Веднаш од самитот на лидерите на земјите од Г-20 во Њу Делхи, американскиот претседател Џозеф Бајден отпатува за Виетнам, каде на 10 септември ќе се сретне со генералниот секретар на владејачката Комунистичка партија, Нгуен Фу Тронг, соопшти Белата куќа.

Loading...

Еднодневната посета на Бајден на Ханој доаѓа додека Вашингтон се обидува да се спротивстави на влијанието на Кина во Азија по трилатералниот самит на САД, Јапонија и Јужна Кореја во Кемп Дејвид.

Годинава се навршува половина век од повлекувањето на американската војска од Виетнам, а сеќавањата на крвавата осумгодишна војна полека бледнеат, па двете земји се на добар пат да станат стратешки партнери.

„Лидерите ќе ги истражуваат можностите за промовирање на растот на виетнамската економија фокусирана на технологијата и иновациите“, рече портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер.

Состанокот ќе се фокусира и на „програмите за образовна размена и развој на работната сила, борбата против климатските промени и зголемувањето на мирот, просперитетот и стабилноста во регионот“, се вели во соопштението.

Најавата за патувањето во Виетнам доаѓа неколку недели откако американскиот претседател ја навести посетата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кулеба: Поддршката на Вашингтон за Киев не слабее

На приемот на кампањата на 29 јули во Фрипорт, Мејн, тој рече дека виетнамскиот лидер сака да се сретне со него.

Потоа, на состанокот со донаторите во Ново Мексико на почетокот на август, тој рече дека „наскоро ќе оди во Виетнам, бидејќи Виетнам сака да го промени нашиот однос и да стане партнер“.

Loading...

Бајден и Тронг разговараа телефонски во март, а американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја посети оваа земја од Југоисточна Азија еден месец подоцна.

Шефот на Стејт департментот вети дека ќе ги подигне односите меѓу двете земји на ново ниво, а веќе во јули во Ханој пристигна американската министерка за финансии Џенет Јелен.

Меѓутоа, кога станува збор за понатамошно унапредување на соработката со САД, Виетнам исто така мора да ја мери секоја реакција од моќниот сосед на Кина.

Минатата година, Тронг беше првиот странски лидер што се сретна со претседателот Си Џинпинг во Пекинг, откако му беше доделен трет мандат како генерален секретар на Конгресот на Комунистичката партија.

Границата на Кина е на помалку од сто километри од Ханој, а Виетнам, како и многу соседи на Кина, има поморски и територијални спорови со Пекинг во Јужното Кинеско Море.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На Трамп денеска му се суди под обвинение дека ја преценил вредноста на својот имот

Двете страни водеа кратка војна во 1979 година. И покрај тоа, Кина е најголемиот трговски партнер на Виетнам.

Дипломатските односи меѓу САД и Виетнам беа обновени дури во 1995 година, но двете земји, кои споделуваат тешко историско наследство, свртеа нова страница дури по посетата на Бил Клинтон на Ханој во ноември 2000 година.

Две години подоцна, САД веќе станаа најголемиот извозен пазар во Виетнам. Трговската размена меѓу двете земји лани достигна 138 милијарди долари.

Loading...

Во меѓувреме, администрацијата на Бајден ја отстрани етикетата дека администрацијата на Трамп го означи Виетнам како „манипулатор со валута“.

Зајакнувањето на економската соработка изгледаше ветувачко откако група од 50 претставници на американски компании дојдоа во Виетнам во март во потрага по можности за бизнис.

Откако, поради зголемените геополитички тензии меѓу Вашингтон и Пекинг, многу западни компании сакаат да го префрлат производството од Кина со цел да ги диверзифицираат синџирите на снабдување, виетнамската „ѕвезда“ блесна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кулеба: Поддршката на Вашингтон за Киев не слабее

Оваа азиска земја со брзорастечка економија, и покрај тоа што на власт е Комунистичката партија, се повеќе се доживува како новата „светска фабрика“.

Виетнам стана главен производствен центар за глобалните компании како јужнокорејските LG и Samsung Electronics, но и главен снабдувач на компоненти за американскиот Apple и јапонските автомобилски компании Honda и Toyota.

Американски официјален претставник информиран за преговорите на двете земји изјави за Политико дека надградбата на односите ќе му помогне на Виетнам да го развие својот високотехнолошки сектор во клучни области како што се производството на полупроводници и вештачката интелигенција.

Камен на сопнување за подобрување на односите меѓу Вашингтон и Ханој може да биде рекордот за човековите права во оваа авторитарна јужноазиска држава со 97 милиони жители.

Организациите за човекови права честопати изразуваат загриженост дека еднопартискиот режим во Виетнам ја ограничува слободата на изразување, здружување и мирно собирање и апси десетици владини критичари.

Loading...

Запрашана за состојбата со човековите права во Виетнам, портпаролката на Белата куќа Жан-Пјер рече дека Бајден „никогаш не бега“ да разговара за човековите права со кој било лидер.