Избегната еколошка катастрофа од епски размери во Јемен: ОН отстранија дотраен танкер со милион барели нафта

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации отстранија стар, дотраен танкер кој превезувал милион барели нафта од пристаништето Ходеида во Јемен на Црвеното Море за да се избегне еколошка катастрофа.

Loading...

Во изјавата во петокот, Фархан Хак, заменик портпарол на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека операцијата спречила „еколошка и хуманитарна катастрофа од епски размери“, пишува лондонски Гардијан.

На 25 јули, меѓународен тим почна да испумпува нафта од дотраениот танкер „Сафер“, а речиси целата нафта сега е пренесена во резервен танкер наречен МОСТ Јемен.

Пред излевањето на нафтата, танкерот, кој Јемен го користеше како пловечки складиште и капацитет за истовар, имаше четири пати поголема количина на нафта истурена во катастрофата на Ексон Валдез кај Алјаска во 1989 година, една од најлошите глобални еколошки катастрофи, потсетува соопштението на ОН.