Итни состаноци во Кина поради одлуката на Бајден

Сподели со своите пријатели

Кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија свика серија итни состаноци со водечките производители на полупроводници минатата недела за да ја процени штетата предизвикана од одлуката на Вашингтон да го ограничи пристапот на Кина до американските чипови, пишува Bloomberg News.

Loading...

Министерството ги покани директорите на компанијата, вклучително и шефовите на специјалистите за суперкомпјутери Yangtze Memory Technologies и Donning Information Industry, на состаноци зад затворени врати, се вели во извештајот.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден овој месец усвои широк сет на мерки за контрола на извозот со цел да го забави технолошкиот и воениот напредок на Пекинг, вклучително и мерка со која Кина ѝ се забранува пристап до одредени полупроводнички чипови направени насекаде во светот со помош на американски алатки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралискиот премиер ги повика САД да го ослободат Џулијан Асанж