Италијанскиот туризам заработува 27 милијарди евра годишно од мода

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот туризам годишно заработува 27 милијарди евра од модата, од кои десет милијарди евра доаѓаат од странски туристи, објави италијанската министерка за туризам, Даниела Сантанче.

Loading...

Таа на отворањето на саемот за облека и обувки во Милано изјавила дека 51 отсто од странските туристи во Италија купуваат чевли, пренесува Бизнис.ба.

Чевлите станаа симбол на Made in Italy.

„Мораме да станеме свесни дека сме најдобри“, рече Сантанче.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хорор во САД: Мајка и ќерка убиле баба, ја распарчиле со моторна пила, а потоа запалиле