Италија е победникот на Евровизија

Сподели со своите пријатели

65-тото издание на изборот за песна на Евровизија заврши со триумф на Италија.

Loading...

Групата Манаскин ја однесе победата во Италија по многу тесно и драматично гласање во кое победата беше одлучена во последните минути.

Второ место и припадна на Франција и прекрасната Барбара Прави со маестралната изведба на нејзината песна Воала, која за само 25 поени го загуби првото место.

 

 

Трето пласиран заврши претсатвникот на Швајцарија, кој освои најголема поддршка од стручното жири, но не беше доволно да го задржи првото место.

Србија беше единствената земја од поранешната Југославија која успеа да стигне до самото финале. Групата Hurricane, и прекрасните Ивана, Ксенија и Сања ги освоија срцата на македонското жири и публиката, но за жал мораа да се задоволат со 15-тото место.

Loading...

 

Следната година домаќин на изборот ќе биде победникот овогодинешниот избор Италија.

 

 

 


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *