Историски момент за НАСА: Лансираше ракета кон Месечината! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Ракетата Space Launch System беше успешно лансирана, по низа одложувања и неуспешни акции.

Loading...

Ова е историски момент за НАСА, јавува Би-Би-Си.

Ракетата беше лансирана од Флорида во 7:47 часот по наше време.

Ракетата SLS ќе ја носи капсулата Ораџон на својот пат околу Месечината.

Пет минути по лансирањето на Артемис, НАСА соопшти дека „моторите изгледаат добро“.

Огромната ракета се движи со брзина од 9.656 km/h.

 

Loading...

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гугл го менува начинот на пребарување: Ова се промените!