Испробајте го новиот вирален ТикТок рецепт: Запечени тестенини на необичен начин (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Иако на интернет сигурно нема недостаток на идеи за јадења со тестенини, веројатно никогаш не сте помислиле дека може да се подготви на овој начин, да се пече и јаде како ваква закуска.

Loading...

Најновиот вирусен рецепт на ТикТок – чипс од тестенини – има повеќе од 22 милиони прегледи, и тоа е навистина едноставно јадење: тестенините прво се варат, потоа се додаваат зачини по ваш избор, се додаваат сирење и маслиново масло и се ставаат во фритеза или рерна додека не стане крцкава.

Една од предностите на оваа разноврсна закуска е лесната подготовка, а печените тестенини лесно можат да се прилагодат на разни зачини, дури и сосови – и готови се за неколку минути.

Доколку го следите рецептот на корисникот @bostonfoodgram, во зготвените тестенини додадете маслиново масло, рендан пармезан и зачини, а потоа печете сè десетина минути на врелиот воздух на фритеза, на температура од 200 ° C степени.

Ако немате фритеза, истиот ефект може да се постигне и во рерна, но на пониска температура, 120 ° C степени.

Може да се обидете и со печење тестенини: истурете 1/2 чаша зеленчук или маслиново масло во голема и длабока тава и кога ќе се сварат, додадете варени тестенини.

Печете додека не стане златно и крцкаво, околу четири минути. Послужете со сос од домати, сос од песто или некој по ваш избор.

 

Loading...
@bostonfoodgramPASTA CHIPS✨ #fyp #homecook #airfryer #foodontiktok #pastachips #tiktoktailgate #foryou #tiktokrecipes #boston #bostonfood

♬ Do It – Chloe x Halle


Leave a Reply