ИСИС ја нападна Франција: 160 загинати, границите затворени, а воведен и полициски час (фото)

Сподели со своите пријатели

Над 160 лица загинаа во неколку терористички напади кои вечерва се случија во Париз. Околку 118 лица се загинати во концертната сала Баталкан при еден од нападите и експлозиите.

Loading...

Засега нема информации за загинати или повредени државјани на Република Македонија.

pariz-teroristicki-napad-terorizam-foto-reuters-1447459164-784171

Специјалнта елитна антитерористичка единица на Франција изврши акција во салата при што се убиени најмалку четворица од напаѓачите, а има и многу повредени луѓе.

pariz-teroristicki-napad-terorizam-foto-reuters-1447457696-784139

СиЕнЕн пренесе дека одговорноста за нападот ја презема ИСИС, а францускиот претседател Франсоа Оланд го посети самото место при што порача дека Франција ќе започне немилосрдна војна против терористите.

pariz-teroristicki-napad-terorizam-foto-ap-1447459164-784163

Границите на целата држава се затворени, светлата на Ајфеловата кула во знак на жалост се изгаснати, а воведене и полциски час.

Loading...

Cole-Paris-Hebdo-1200

Полицијата потврдува дека се извршени вкупно седум терористички напади, од кои два самоубиствени и еден бомбашки. Освен неколкуте одделни престрелки, полицијата потврди и експлозија во близина на стадионот Стат де Франс, како и сега завршената заложничка криза во концертната сала Батаклан.

pariz-napad-pucnjava-foto-reuters-1447452564-784071

Париските таксисти бесплатно ги возат своите сограѓани на безбедни места, а жителите на центарот ги отвораат своите домови како засолништа за оние што бегаат од ужасот.

Policija

Исламистите на социјалните мрежи отворија хаштаг Париз во пламен и ги слават нападите.

фото: Танјуг/Ројтерс

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.