Исчезна позната јутуберка: Тргнала на пат со свршеникот, тој се вратил, но таа не (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Габи Петито (22) тргнала на романтично патување со комбе со својот вереник Брајан Лондри, од кое не се вратила. Тој се вратил, но одбил да каже каде е и што се случило со неа.

Loading...

Исчезнувањето на јутуберката Габи Петито (22) го пријавила нејзината мајка Никол Шмит минатата сабота, 11 септември, откако повеќе од 10 дена не се слушнала со неа.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gabby (@gabspetito)

 

Девојчето и нејзиниот свршеник Брајан Лонди се упатиле кон запад за да ги обиколат националните паркови во почетокот на јули, а како изгледа патувањето со нејзиното комбе Форд Транзит од 2012 година, било објавено на платформата.

Двојката последен пат била видена заедно на 24 август кога излегле од хотел во Солт Лејк Сити.

Полицијата во Флорида, каде што живеел парот, рече дека околностите за нејзиното исчезнување се „чудни“. Нејзиниот вереник се вратил дома со своето комбе, ангажирал адвокат и одбил да соработува со полицијата и не сакал да разговара со родителите на неговата свршеница.

Loading...

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gabby (@gabspetito)

 

Комбето е запленето, но неговото семејство не дозволува истражителот да разговара со Лонди без присуство на адвокат.

Тој не сака да каже каде е неговата свршеница и што и се случило.

Габи и Брајан биле во врска две и пол години, а се свршиле минатото лето.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gabby (@gabspetito)

Loading...

 

Мајката Никол рече дека таа и нејзиниот сопруг не јадат ниту спијат, и дека постојано се на социјалните мрежи, разговараат со сите и се обидуваат да најдат објаснување.

„Патувањето на мојата Габи, кое делумно беше документирано на Инстаграм, изгледаше како бајка“, вели мајката, која последен пат разговарала со својата ќерка на 30 август кога биле во Вајоминг на пат кон националниот парк Јелоустоун.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gabby (@gabspetito)

 

Според најновиот полициски извештај од Јута, исчезнатата јутуберка и нејзиниот вереник се расправале и се карале.

Тоа се случило на 12 август во градот Моав во американската држава Јута. Полицијата го нарекла инцидентот „дефект во областа на менталното здравје“, но не и ситуација која би била оквалификувана како насилство во интимно – партнерските односи, па ги разделила една ноќ. Двојката се согласила.

Loading...

Шефот на полицијата Тод Гарисон за медиумите изјави дека за нив најважно е да разговараат со Лонди, но дека, за жал, тој одбива да соработува. Тој стана „личност од интерес“ за случајот.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gabby (@gabspetito)

 

– Две лица тргнаа на пат, а едно лице се враќа, и таа личност не разговара со нас. Ги има сите одговори. Моето прашање број еден е каде е Габи – рече Гарисон.

Во четвртокот, Гарисон го контактирал адвокатот Лаундри Стивен Бертолин преку Твитер, барајќи негова помош за да го убеди Лаундри да зборува за она што се случило. Но, претходно истиот ден, адвокатот издал соопштение во кое објаснува зошто го советувал неговиот клиент да молчи, наведувајќи историја на погрешни пресуди од полицијата и обвинителите за злосторства фокусирани на романтични партнери.

Loading...

Сега кога Габи исчезна, многумина пораката на Лонди до својата девојка на Инстаграм ја толкуваа поинаку минатата година отколку тогаш. Имено, тој го напишал следново:

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gabby (@gabspetito)

– Мојот најголем страв е дека еден ден ќе се разбудам и сето тоа ќе биде само сон, бидејќи така се чувствувам секоја секунда од моментот кога се запознавме – напишал Брајан Лондри за својата девојка Габи Петито во јули минатата година.

И потоа додал „додека смртта не нѐ раздели или не се разбудам“ и „пресреќен сум што одговорот беше да. Те сакам!“.

Loading...

Ситуацијата продолжува, и сите го поставуваат истото прашање: Каде е Габи и што се случило со неа?

 

Овој случај е далеку од разрешување, а во наредните денови ќе се види што е во прашање.

 

Loading...