Иран: Соработка меѓу Русија и Иран заснована на заеднички интереси

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Насер Канани Чафи денеска изјави дека соработката на Иран со Русија се заснова на заеднички интереси и не е насочена против трети земји.

Loading...

Тој посочи дека тврдењата дека Иран произведува дронови во Русија и дека Москва купува ракети од Техеран се „политички мотивирани и направени од земји кои постојано обезбедуваат оружје на една од страните во конфликтот, со што придонесуваат за неговото продолжување“, агенцијата ТАСс.

– Иран повеќе пати го изрази својот став. Ние не сме страна во конфликтот во Украина и веруваме дека дипломатско решение е начин да се стави крај. Неколку пати нагласивме дека не испративме оружје на ниту една страна – изјави портпаролот на иранското Министерство.

Во август, „Вашингтон пост“ објави напис во кој се наведува дека Иран ги испорачува своите беспилотни летала на Русија, а подоцна слични тврдења изнесоа и претставници на американската администрација.

Москва и Техеран постојано ги отфрлаа наводите дека Русија прима ирански беспилотни летала за употреба во Украина, потсетува руската агенција.