Иран: Смртна казна за убиецот на војник

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на Иран ја потврди смртната казна на маж прогласен за виновен за убиство на војник за време на протестите предизвикани од смртта на Махса Амини минатата есен.

Loading...

„Врховниот суд ја потврди смртната казна на лицето кое го уби членот на Чуварот на револуцијата, Али Назари, во октомври 2022 година за време на протестот во Малајеро (запад)“, објавија медиумите на правосудните органи, Мизан онлајн. денес. Идентитетот на осудениот не беше соопштен.

Судот го осуди тоа лице во јуни.

Досега се погубени седуммина осудени во врска со протестите за смртта на Махса Амини, 22-годишна Иранка која почина додека беше во притвор на Специјалната полиција за морал.

Таа беше приведена поради кршење на строгиот кодекс на облекување на жените во Иран.

Неколку стотици луѓе, вклучително и припадници на безбедносните сили, загинаа за време на протестите, кои властите ги опишаа како „немири“ и ја припишуваа нивната организација на западните земји.