Иран на полноќ ќе одговори на „завршниот текст“ на ЕУ

Сподели со своите пријатели

Иран денеска на полноќ ќе одговори на документот презентиран од Европската унија на нуклеарните преговори во Виена, познат како „завршен текст“, најави иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан.

Loading...

Иранскиот министер за надворешни работи ги повика САД да покажат флексибилност за рестартирање на нуклеарниот договор од 2015 година.

 – Ќе ни требаат повеќе разговори, доколку Вашингтон не покаже флексибилност да ги реши преостанатите прашања. Како Вашингтон, така и ние имаме наш план Б доколку преговорите пропаднат – изјави Абдолахиан, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на иранската новинска агенција Фарс.

ЕУ, како координатор на иранските нуклеарни преговори со светските сили, минатата недела објави дека го претставила „конечниот текст“ на договорот по четиридневни индиректни разговори меѓу американските и иранските претставници во Виена.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

Вашингтон соопшти дека е подготвен брзо да постигне договор за обновување на договорот врз основа на предлогот на ЕУ.

Иранските власти минатата недела изјавија дека ќе ги пренесат своите „дополнителни ставови и размислувања“ до ЕУ, пренесува Ројтерс.

Пет постојани членки на Советот за безбедност на ОН и Германија постигнаа нуклеарен договор со Иран во 2015 година.

Од април 2021 година, Русија, ОК, Германија, Кина, САД и Франција водеа разговори со Иран во Виена за да го оживеат договорот во неговата оригинална форма.

Loading...