iPhone 15 Pro и Pro Max би можеле да бидат поскапи

Сподели со своите пријатели

Според новиот извештај на Блумберг, Apple наводно планира да ја зголеми цената на своите претстојни модели на iPhone 15 Pro и Pro Max во обид да ги зголеми приходите за време на проектираниот пад на продажбата на паметни телефони.

Loading...

Многу пари

Изданието тврди дека Apple има за цел да произведе околу 85 милиони примероци на iPhone 15 оваа година, недалеку од 90 милиони примероци на iPhone 14 што компанијата наводно ги побарала од своите добавувачи минатата година.

Во суштина, Apple се надева дека ќе може да произведе сличен број уреди, но ќе одржи високи приходи (и покрај работи како постојана инфлација и помала побарувачка за технологија за потрошувачи) со зголемување на цената на своите поскапи модели на iPhone, според „луѓе запознаени со ова прашање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија го гради првиот дрвен сателит во светот

Apple најверојатно се соочува со тешка битка за да ги погоди своите цели.

Компанијата, наводно, има проблеми со производството со екраните на iPhone 15 Pro и Pro Max што може да влијаат на тоа колку единици навистина ќе бидат достапни при лансирањето.

Apple, исто така, наводно се откажа од плановите да го зголеми производството на iPhone 14 за дополнителни 6 милиони единици минатата година, откако вообичаениот празничен пораст на побарувачката не се оствари.

Според извештајот на IDC објавен во мај, глобалната испорака на паметни телефони се очекува да се намали за 3,2 отсто во 2023 година, иако се очекува пазарот да почне да закрепнува некаде следната година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сателит на ЕСА утре ќе падне на Земјата

За контекст, моделите iPhone Pro и Pro Max беа лансирани со почетна цена од 999 долари и 1.099 долари, соодветно, од лансирањето на iPhone 11 Pro во 2019 година.

Loading...

Нема информации до што може да се зголеми оваа цена, иако 9to5Mac тврди дека стандардот iPhone 15 и iPhone 15 15 Plus остануваат конзистентни со цените од претходната генерација.

Се разбира, Apple сè уште треба да ги продава iPhone-ите што ги прави за да ги зголеми приходите, но компанијата е уверена дека тоа нема да биде проблем.

Извршниот директор на Apple, Тим Кук, предложи за време на повикот за заработка во февруари дека зголемувањето на цената нема да ги одврати купувачите на iPhone да ја купат водечката понуда на компанијата, тврдејќи:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сателит на ЕСА утре ќе падне на Земјата

„Мислам дека луѓето се подготвени навистина да се заложат за да го добијат најдоброто што можат да си го дозволат во таа категорија.