Интересни факти за кралицата Елизабета: Се забавувала на Малта…

Сподели со своите пријатели

Кралицата Елизабета II. почина на многу длабока возраст. За многу Британци, но и за другите обожаватели на кралското семејство, се чини дека веќе многу добро ја познаваат.

Loading...

Британскиот магазин издвои неколку анегдоти кои ја прикажуваат кралицата во неформално светло и кои добро го прикажуваат нејзиниот карактер и шарм.

1. Во околината на замокот Хајклер, кој е попознат како Опатија Даунтон, еден човек поправал скршена приколка кога слушнал познат глас како го прашува: „Можам ли да ти помогнам?“ Токму кралицата со шал околу главата се шетала со своето куче. Таа била една од оние гости кои секогаш сакаа да помогнат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

2. Кога кралицата ги снимала своите божиќни обраќања до нацијата, продуцентот поставувал смешни слики на стратешки места низ собата за да се увери дека кралицата ќе биде насмеана.

3. По раѓањето на принцот Ендру, кралицата некое време не се појавувала во јавноста. Таа станала толку анонимна што кога се појавила во театарот со принцот Филип, добила погрешни места.

4. „Не можам да носам беж бидејќи луѓето нема да знаат која сум јас“, рекла еднаш кралицата.

5. Чантата на кралицата имала необична секундарна функција – служела како сигнален уред. Ако го стави на масата за вечера, тоа би значело дека ќе ја напушти забавата во рок од пет минути. Ако ја префрли чантата од една на друга рака, тоа значело дека сега би сакала да разговара со некој друг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

6. Во 1940-тите имало многу забави на Малта каде се собирале морнасите и нивните сопруги. Ако ситуацијата во забавата излегла од контрола, принцот Филип ќе ја седнел принцезата Елизабета на клавир за да ја спречи од неволја.

Loading...

7. Еден ден во јуни 2011 година, кралицата ручала во Виндзор со своите другари кои јаваат. Во еден момент рекла „Боинг 747“, а по неколку минути „Ербас“. Замокот е блиску до аеродромот Хитроу, а кралицата можела да ги препознае авионите по нивниот звук.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

8. Кога се родила Маргарет Роуз, нејзината сестра принцезата Елизабета рекла: „Ќе ја наречам пупка“, објаснувајќи дека детето сè уште не личи на роза.

9. Додека патувал низ Канада во 1950 година, принцот Филип ја бркал својата сопруга околу возот носејќи лажен заб.

10. На прашањето што мисли за мајчинството, кралицата Елизабета рекла: „За тоа сме создадени“.