04.05.2018 00:22

ИНТЕРАКТИВНА МАПА: Дознајте што значат имињата на светските градови

Facebook Twitter Google+

Се работи за 191 град, а истражувањето дали некои интересни резултати, кои можете да ги видите тука.

Некои од преводите се:

Кандахар, Авганистан – Александар Велики

Лисабон, Португалија – Безбедно пристаниште

Берлин, Германија – Мочуриште

Тирана, Албанија – Дневник

Луанда, Ангола – Данок

Буенос Аирес, Аргентина – Добар ветер

Виена, Австрија, Бела тврдина

Баку, Азербејџан – Град на ветротивте

Дака, Бангладеш – Мало грмушесто дрво

Брисел, Белгија – Куќа во мочуриште

Сараево, Босна и Херцеговина – Дворец, палата

Рио де Женеиро, Бразил – Јануарска река

Софија, Бугарија – Мудрост

Богота, Колумбија – Засеано поле

Сантјаго де Куба, Куба – Свети Јаков од плодната земја

Копенхаген, Данска – Трговско пристаниште

Каиро, Египет – Победнички, победник

Лаутока, Фиџи – Удар од копје/Око од бик

Акра, Гана – Мравки

Гватемала Сити, Гватемала – Град на шумата

Тегусигалпа, Хондурас – Сребрена планина/Место на кое живее елита

Будимпешта, Унгарија – Водена Пештера

Рејкјавик, Исланд – Чаден залив

Делхи, Индија – Праг

Лос Анџелес, САД – Ангели

Берн, Швајцарија – Медвед

Тихуана, Мексико – Покрај морето

Пекинг, Кина – Северна престолнина

Џакарта, Индонезија – Комплетна победа

Даблин, Ирска – Црн базен

Рим, Италија – Силен/Храбар

Најроби, Кенија – Земја на студената вода

Вилнус, Литванија – Голем бран

Луксембург Сити, Луксембург – Мал замок

Монако Сити, Монако – Монах/Самотија

Минск, Белорусија – Пазар

Подгорица, Црна Гора – Под гората

Амстердам, Холандија – Брана/Насип на Амстел

Осло, Норвешка – Ливада на боговите

Манила, Филипини – Земја на расцутени мангрови

Букурешт, Романија – Град на радоста

Дакар, Сенегал – Дрвото тамаринд

Сингапур, Сингапур – Град на лавовите

Севиља, Шпанија – Рамнина

Дамаск, Сирија – Добро наводнета земја

Бангкок, Тајланд – Округ на диви сливи

Абу Даби, Обединети Арапски Емирати – Татко на газелата

Монтевидео, Уругвај – Ја видов планината

Ватикан Сити, Ватикан – го добил името по ватиканскиот бегалец (Mons Vaticanus)

Хараре, Зимбабве – Оној кој не спие.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments