Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од Си

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг вчера потпишаа заедничка изјава за продлабочување на партнерството и стратешката соработка, во која беше посочено дека руско-кинеските односи се сеопфатни, стратешки и „на највисоко ниво во историјата“.

Loading...

Институтот за проучување на војната во својот последен извештај рече дека обврските преземени од Си и Путин биле „забележително еднострани“.

Си го пофали Путин и ја засили позицијата на Кина за политичко решение за војната во Украина, но не отиде многу подалеку од тоа да ги даде тие изјави.

„Путин, за разлика од нив, најави бројни мерки кои ја сигнализираат континуираната ориентација и зависност на Русија од Кина во енергетскиот и економскиот сектор, кои изгледаат многу еднострани во споредба со релативно умерените обврски на Си“, откри ISW.

„Си сигнализираше дека нема намера да ја поддржи руската војна во Украина надвор од нејасните дипломатски гаранции, што е веројатно помалку од она што Путин се надеваше да го обезбеди во преговорите. Путин веројатно не успеа да обезбеди точно партнерство што му треба и сака, а Си е веројатно ќе ја напушти Москва откако ќе обезбеди гаранции кои се повеќе еднострани отколку што сакаше Путин да бидат“, тврди ISW.