Иницијативниот одбор во Куманово отвора два пункта за помош на настраданите (фото+видео)

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Куманово од утре на два пункта во градот ќе можат да доставуваат донации за населението кое вчера страдаше од катастрофалното невреме кое го погоди град Скопје и околината.

 

Loading...

DSC_0014

 

Во организација на Иницијативниот одбор на граѓани двата пункта од рано изутрина ќе бидат отворени за донации, едниот кај споменикот на Батко Ѓоргија на градскиот плоштад, а другиот во близина на Центарот за култура.

Препораките од Црвениот Крст е дека неопходни се вода, конзервирана храна, бебешка храна,пелени и хигиенски средства,така што ги повикувам кумановци уште еднаш да ја покажат хуманоста и да донираат за настраданите.Донациите ќе можат да се носат од 8 до 20 часот – изјави Александар Крстевски, претседател на Иницијативниот одбор.

DSC_0016

 

Тој повика граѓаните кои се во можност да донираат и со повик на телефонскиот број 143 400 од сите оператори во државата, а за утре е закажана и вонредна седница на Советот на Општина Куманово каде ќе се расправа за начинот како да се помогне на страданите.

 

DSC_0031

 

Loading...

Претохдно хуманитарни акции спроведоа и политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, а помош е испратена и од Општина Куманово во техничка опрема.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.