Инфлуенсерка за лајкови позирала гола на загрозен вид слон!

Сподели со своите пријатели

Влијателната Алесја Кафелникова на својот Инстаграм профил објави видео на кое може да се види како позира гола на загрозен вид слон, што ги згрози нејзините бројни следбеници.

Loading...

Според 9GAG, веднаш откако ги објавила видеото и фотографијата на својот Инстаграм профил, одговорил портпаролот на „Спаси ги азиските слонови“, кој не го криел своето гадење од однесувањето на девојката.

– Воодушевен сум од овој настан. Младата дама била фотографирана на загрозен вид азиски слон кој постојано се бори да преживее затоа што беа брутално експлоатирани за туризам и забава – изјави портпаролот на здружението.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alesya Kaf (@kafelnikova_a)

По низата негативни коментари, инфлуенсерката објави фотографија на својот профил под која го опиша својот ентузијазам за слоновите и островот што го посети и се извини на секој што можеби погрешно го протолкувал нејзиното видео.

– Сакам слонови и го обожавам Бали! Се надевам дека секој од вас ќе разбуди во себе љубов кон овие природни убавини. Се извинувам ако повредив некого со овие фотографии. Немав лоша намера, со овие фотографии сакав да покажам колку многу ги сакам и почитувам животните – напиша Алесја во објава на Инстаграм.

Loading...

Суматранскиот слон на кој позираше гола Алесја е критично загрозен вид. Загрозен е главно поради уништување на шумите и деградација на природното живеалиште. Видот не е роден во Бали, но се чува во заробеништво на островот и се користи во туристичката понуда.

Според извештајот на Националната географија, во светот има околу 700 до 1.000 слонови на Суматра.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *