Инфлуенсерка тужила фан оти премногу лили на неа и така заработува (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Фан Бингбинг, популарна актерка, модел, пејачка и најплатена кинеска славна личност во последните четири години, тужи еден од своите двојници затоа што се потпрела на нејзиниот изглед за да ги продаде своите производи за време на преносот во живо.

Loading...

До септември минатата година, 32-годишната Чен Ксининг ја користела својата сличност со БингБинг за да заработи пари, а суперѕвездата ја замолила да го смени своето име на интернет, да и плати огромна компензација и јавно да и се извинува секој ден најмалку 60 дена, пренесува Oddity Central.

 

 

Иако Чен не го користела своето полно име, нејзиниот прекар бил Фан Јебинг, што се чинело дека е премногу сличен.

Но, Чен за „Чајна Морнинг Пост“ изјави дека верува дека е издвоена по својата популарност и сличност со Бинг со оглед на тоа што има низа други стримери наречени Фан БингБинг.

Уште од започнувањето на судската постапка, во септември 2020 година, Чен Ксилинг се обидувала да се дистанцира од брендот на познатата кинеска жена, па го сменила прекарот, па дури и била подложена на козметичка операција за да изгледа помалку како BingBing.

Loading...

 

 

Но, Чен исто така тврди дека таа стекнала повеќе од милион следбеници со својата личност и ангажман во заедницата, а не со нејзината сличност со ѕвездата.

„Во просек, стримам 10 часа на ден, над 350 дена во годината…“, рече таа, додавајќи дека има само еден асистент.

Не е јасно како ќе заврши судењето, но Чен, наводно, има причина за загриженост.

 

Loading...

Имено, записите покажуваат дека BingBing веќе имала неколку слични тужби и ги добила сите.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *